Itinerar pastoral – 15 ianuarie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 15 ianuarie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc și părintele Ionel Maloș, protoiereu al Protopopiatului Rădăuți, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Mănăstirea Bălinești; Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” Grămești; biserica și cimitirul Parohiei Pădureni; Parohia „Sfânta Treime” Siret; Parohia „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” Siret; biserica și cimitirul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Siret; Mănăstirea „Sfântul Onufrie” Siret – Mănăstioara – finalizarea lucrărilor de renovare a casei monahale și împrejmuire a ansamblului monahal; biserica și cimitirul Parohiei Dornești; Mănăstirea Bogdana; biserica și cimitirul Parohiei Laura; biserica și cimitirul Parohiei Straja – Centru; Parohia Vicovu de Sus Est.