Răspunsul ierarhului – 14 iunie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfinția Voastră, în data de 4 iunie la Mănăstirea Sfântul Nectarie Bărnărel s-a făcut slujbă ecumenică. A venit preotul papistaș la mănăstire și a ținut slujbă la poporul ortodox. Chiar pe site-ul arhiepiscopiei se precizează acest lucru. Este bine și corect? Ne putem duce de acum la catolici la slujbe? Vă mulțumesc anticipat.”

F.P.

Doamne, ajută! În data de 4 iunie 2022, la Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie” de pe Muntele Bârnărel a fost săvârșită slujba Parastasului în memoria tuturor eroilor care și-au găsit sfârșitul pe acest munte în timpul celor două războaie mondiale. Având în vedere că în Primul Război Mondial acest munte a fost ocupat de armata austro-ungară și, după unele mărturii, în apropierea schitului există câteva gropi comune, s-a găsit de cuviință a fi un gest creștinesc cinstirea și a eroilor acestei armate, printr-o slujbă oficiată în ritul credinței lor de către preotul comunității romano-catolice din Vatra Dornei. Nu a fost vorba de o rugăciune în comun, slujba de pomenire oficiată de preotul romano-catolic având loc după parastasul săvârșit de părintele stareț. Așadar, nu a trecut nimeni la „papistasi”. Cei ortodocși au plecat acasă ortodocși, cei romano-catolici, așijderea. Pace și bucurie!