Răspunsul ierarhului – 14 ianuarie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut dreapta și binecuvântați!

Ce dorește să spună Sfântul Apostol Pavel prin cuvintele: „Unde este Duhul Domnului, acolo este libertate” (II Corinteni 3, 17)? Vă mulțumesc anticipat!”

S.

Stimate domnule! Libertatea care vine din și prin Hristos (Galateni 5, 1) este libertatea care te eliberează de vicii, patimi și păcate. Adevărata libertate a omului începe odată cu primirea Tainelor vieții spirituale: Botezul, Mirungerea și Euharistia. Libertatea dată de Hristos nu este o libertate a omului în afara prescripțiilor spirituale, morale sau legale. Ești un om liber doar în Hristos și Duhul Sfânt. În afara Lor și fără ajutorul Lor, libertatea noastră este una compromisă. Libertatea omului nu poate fi decât în Duhul Sfânt, spune Sfântul Apostol Pavel celor din Corint, pentru că Duhul Sfânt este Cel care ne insuflă duh de libertate și de iubire față de Dumnezeu Tatăl și de Dumnezeu Fiul. Așadar, Dumnezeu respectă doar libertatea în Duhul Sfânt; pe cea în afara Acestuia o pedepsește.

Doamne, ajută!