Răspunsul ierarhului – 14 februarie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Să-mi fie cu iertare, dar vreau să fac ca un fel de plângere, pentru că s-a ajuns prea departe. Stimabilul preot paroh de la …, care este de ani buni slujitor acolo, cere credincioșilor bani în fiecare duminică pentru 150 de lumânări, deși poate nu se consumă atâtea, cere taxe exorbitante pentru a veni la citit la mort seara, ba mai mult, dacă nu i se plătește taxa de 600 de lei, nu face înmormântarea, cu aer de superioritate, și dacă se dorește a fi adus și preotul Ioan, preotul nou în zonă, reacționează urât. Doresc a se lua măsuri, căci Biserica nu trebuie să fie o șarlatanie, cu stimă, un simplu enoriaș .”

V. S.

Doamne, ajută!

În cursul acestei după-amiezi sau în zilele următoare veți fi contactată de părintele protopop al Protopopiatului Rădăuți pentru informații suplimentare.

Vă mulțumesc!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.