Răspunsul ierarhului – 13 septembrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Părinte Arhiepiscop,

Mă numesc ……, sunt un enoriaș al Parohiei …… din ……. unde preot paroh este ……. Probabil cunoașteți situația domniei sale că ……….

În parohia menționată s-a reconstruit, de la zero, casa parohială, s-a schimbat și acoperișul bisericii, s-au creat condiții de muncă și de ședere a preotului paroh în parohie, însă domnia sa preferă să facă naveta în parohie din …….

Mă adresez Înaltpreasfinției voastre cu rugămintea de a efectua toate diligențele pentru ca să avem și noi un preot paroh statornic și …… care să locuiască cu noi și între noi.

Ne-am dori, cu permisiunea domniei voastre, ca după 30 de ani să ne găsească …… din localitate, ……, cu casa parohială locuită și ca bătăile din ușa casei parohiale să aibă răspuns.

În speranța unui răspuns favorabil, vă mulțumesc anticipat.

Iertați-mi îndrăzneala.”

V.P.

Doamne, ajută!

Vă transmit răspunsul părintelui paroh:

„Înaltpreasfinția Voastră,

Cu referire la doleanțele și bunele intenții ale domnului V.G.P., menționate în cadrul reclamației, se cuvin câteva precizări punctuale:

  1. În urma reorganizării Parohiei ……. sub forma a două parohii distincte, cu hramurile ….., respectiv …….., domnul V.G.P., dimpreună cu familia lui, NU mai este în prezent enoriaș al Parohiei păstorite de mine;
  2. Casa parohială despre care face vorbire domnul V.G.P., „reconstruită de la zero” (Fals!), este, în ultimii ani, într-un amplu proces de restaurare, deoarece a fost edificată în anii ʼ30, necesitând investiții majore în cadrul unui îndelungat proces de redare în folosință adaptată unor „condiții de muncă și de ședere…” proprii zilelor noastre;
  3. Da! Este adevărat că bisericii parohiale i-a fost înlocuit acoperișul în anii din urmă cu o învelitoare nouă din tablă de cupru, însă acest efort susținut din partea enoriașilor (prin colecte repetate) și a UAT …… a făcut ca lucrările de la casa parohială să fie suspendate pentru o anumită perioadă de timp;
  4. Faptul că petrec o parte din timpul zilnic în afara parohiei se datorează implicării mele în cadrul activităților școlare și extrașcolare ale copiilor familiei;
  5. Programul administrativ-pastoral, cât și cel liturgic, afișat la intrarea în biserica parohială, indică prezența mea în parohie conform acestuia;
  6. Dacă totuși domnul V.G.P. dorește să ia partea la viața comunitară a Parohiei ……, îl invităm cu toată deschiderea să se implice activ în activitățile desfășurate.

Al Înaltpreasfinției Voastre supus fiu duhovnicesc,

Preot paroh, …” ……

Consider edificator răspunsul părintelui paroh în privința aspectelor semnalate.

Cu Dumnezeu înainte!