Răspunsul ierarhului – 13 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„De ce a fost scandal la Mănăstirea Frăsinei?”

A.M.C.

Doamne, ajută!

Întrucât Mănăstirea Frăsinei nu face parte din jurisdicția Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, nu cunosc subiectul.

An bun!

„Blagosloviți și iertați, Înaltpreasfinția voastră!

Aș dori să știu și eu ce venituri am declarate la ANAF ca angajat al arhiepiscopiei și de ce nu  face  arhiepiscopia  contract cu o bancă pentru a primi salariile pe card? Iertați!”

S.

Doamne, ajută!

Dacă sunteți angajatul Centrului Eparhial, atunci salariul integral este trecut pe statul de plată. În atare situație, plata salariilor, încă din perioada stării de urgență cauzate de pandemie, se face pentru toți angajații în contul bancar personal al fiecărui angajat. Excepție fac doar cei care în mod expres nu au dorit aceasta.

În cazul în care sunteți angajatul unei unități de cult, salariul îl ridicați de la aceea unitate de cult, în modalitatea convenită cu superiorul dumneavoastră ierarhic.

An binecuvântat!