Răspunsul ierarhului -12 octombrie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„În atenţia Arhiepiscopului Sucevei,

Sunt extrem de dezamăgită de defrișarea care continuă la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”. Trec zilnic pe lângă mănăstire şi observ cum mai este tăiat câte un copac din zona în care este actuala parcare (lângă Hotel Balada).

Acea porţiune de drum, spre hotel Balada, îşi avea farmecul ei tocmai prin prezenţa acelor copaci din curtea mănăstirii.

Un copac creşte greu până în momentul în care aduce umbră şi consider că sunt tăiaţi prea uşor.

M-aş bucura să găsiţi o soluţie de a integra natura şi frumuseţea ei în planurile arhitecturale.

Cu respect.”

L.B.

Doamne, ajută!

Stimată doamnă, ne cerem scuze pentru dezamăgirea pe care v-a adus-o tăierea tufelor crescute pe lângă gardul care separa actuala proprietate a mănăstirii de fosta proprietate a acesteia și a copacilor ale căror ramuri erau crescute printre firele de curent electric și ale căror rădăcini afectau zidul împrejmuitor.

Pentru a vă liniști, vă asigur că parcarea care se amenajează pe terenul arhiepiscopiei pe cei aproximativ 6000 de metri pătrați de către Primăria Suceava, prin bunăvoința domnului primar ec. Ion Lungu, va avea integrată și foarte multă vegetație. În acest mod vom rezolva și problema parcării mașinilor pelerinilor închinători, și pe cea a mediului.

Vă doresc multă liniște sufletească și cât mai puține dezamăgiri legate de lucrarea Bisericii și de cele mai bune intenții din partea noastră!

„Sărut mâna, Înaltpreasfințite Părinte Arhiepiscop Calinic!

Binecuvântați! Am o întrebare, am ridicat o troiță în memoria vrednicului de pomenire Pimen Arhiepiscopul, dar și a bunicilor mei, și aș vrea ca la sfințirea ei să participe și Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Teodosie dacă se poate, ce trebuie să fac pentru binecuvântarea de a veni la sfințirea troiței? Blagosloviți!”

N.S.

Doamne, ajută!

Preotul dumneavoastră paroh va înainta o adresă în acest sens prin protopopiatul din care faceți parte și vom trimite invitația neîntârziat, de îndată ce vom primi respectiva adresă, sub rezerva că aveți promisiunea părintelui arhiepiscop că va da curs invitației dumneavoastră.

Pace și bucurie!

„Înaltpreasfinția voastră, vă rog să mă ajutați în rezolvarea unei situații create de un slujitor ….. care ar trebui să fie un împăciuitor al omenirii.

….. care slujește în …… s-a adresat unui service auto cu mențiunea că dorește să repare o portieră îndoită în baza RCA. S-a folosit de acea factură de reparație din service pentru a face o plângere penală de distrugere unui vecin cu care de-a lungul timpului a avut discuții contradictorii pentru locul de parcare și cred că vecinul care este bolnav de cancer de colon, în urma citostaticelor, a rămas un pic mai nervos (în cauză este soțul meu, și doar eu știu prin ce am trecut când am descoperit nemilosul diagnostic).

La un moment dat, părintele avea ….. și chiar dacă parcarea era goală, dumnealui parca în locul acelui locatar tocmai pentru a provoca discuții.

Soția dumnealui s-a dus și la ……, unde lucra persoana respectivă, pentru a-i face reclamații. Și-a montat camere de luat vederi la balcon, de unde înregistrează tot ceea ce se întâmplă în acea parcare. La fel s-a întâmplat acum 2 ani, când i-a fost atinsă mașina unei vecine, a dat înregistrările la Poliție și s-a constat de către organele de politie că nu mașina vizată de preot a vecinului cu care se afla în conflict a atins mașina vecinei.

Conform GDPR-ului, nu știu ce documente deține, dacă are autorizație de montare a camerelor și dacă are voie să filmeze și să înregistreze.

(Sistemele de supraveghere și GDPR … Pe 25 mai 2018, în România a intrat în vigoare Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR), ce se aplică și imaginilor captate de camerele de supraveghere. Filmările conțin foarte des imagini cu persoane. Acestea pot fi utilizate pentru a identifica diverși oameni direct sau indirect, ceea ce le aduce sub incidența GDPR.

Toate instituțiile, persoanele fizice sau juridice de pe teritoriul U.E. care utilizează camere de supraveghere trebuie să descrie de ce le utilizează. Regulamentul GDPR are în centrul său o persoana fizică, iar camerele de supraveghere pot interveni în viața acesteia. Datele persoanelor fizice sunt protejate prin acest regulament GDPR, care se bazează pe: consimțământ, contract, obligație legală; interes vital; interes public; interes legitim).

Nu există acordul scris al vecinilor pentru aceste camere.

În calitate de slujitor al Domnului, aceste aspecte ale acestui preot lasă de dorit, instigă la ceartă, la provocări, folosește imaginile filmate pentru a aduce ceartă.

Țin să menționez că factura din service are o valoare de 1200 lei, iar pentru orice piesă din mașină costă doar 500-600 lei de reparat și de vopsit. Vreau să scot în evidență intenția de a ridica valoarea reparației, fără a cunoaște intenția părintelui.

Am fost la Poliție pentru a studia dosarul și agentul de poliție i-a cerut acceptul părintelui să-mi dea numărul de telefon, pentru a discuta cu dumnealui, însă a refuzat.

Cu stimă și respect.”

D.C.

Doamne, ajută!

Sesizarea / reclamația dumneavoastră a fost trimisă spre analiză și verificare sectorului acreditat în acest sens. V-aș ruga să aveți amabilitatea ca atunci când veți fi sunată la numărul de telefon transmis de dumneavoastră să răspundeți.

Vă mulțumesc!