Răspunsul ierarhului – 12 februarie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înaltpreasfințite Părinte Calinic!

Am o nelămurire legată de alegerea celor din Consiliul Parohial. Unul dintre ctitorii principali ai bisericii nu a fost ales printre consilieri, deși își dorea și avea și susținerea enoriașilor. Cu toate acestea, preotul paroh, în mod voit, a consimțit ca acesta să nu fie trecut pe listă.

Vă rugăm să ne luminați în această dilemă, deoarece, personal, mi se pare un lucru firesc ca, atât timp cât ctitorul este în viață, acesta să facă parte din consiliu și, implicit, din activitatea Bisericii.

O zi frumoasă!”

C.P.

Răspuns

Doamne, ajută!

Mandatul unui consilier este limitat, pe când cel de ctitor este veșnic, afirmat liturgic: „fericiții și pururea pomeniții ctitori”. Pe Ștefan cel Mare, statutul de ctitor l-a făcut sfânt, nu cel de domn. Să aveți bucurii din bucuriile ce derivă din ctitorirea unei biserici!