Răspunsul ierarhului – 10 august 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne-ajută!

Vă rog frumos să-mi răspundeți la o întrebare dacă se poate: se poate căsători cineva cu vara primară a verei lui de al doilea? Mulțumesc frumos!”

G.M.

Doamne, ajută!

Da, se pot căsători. Este un caz de cuscrie de tipul II, gradul 8.

Pace și bucurie!

„Părinte Calinic,

Dacă cineva vine cu probe clare că un preot v-a mințit și v-a dus în eroare de mai multe ori … ce măsuri veți lua împotriva lui?”

E.Z.

Doamne, ajută!

Dacă ceea ce spuneți se va demonstra ca fiind adevărat, vom lua măsurile ce se impun din punct de vedere canonic. Să sperăm însă că nu vom avea astfel de situații.

Pace și liniște sufletească!

„O întrebare scurtă:

Am 16 ani, am avut probleme cu păcatul ….. Mi s-a anulat ……?

Dacă de acum mă nevoiesc să nu mai săvârșesc păcatul, mă pot căsători fără să încalc vreun canon al Bisericii?

Mulțumesc.”

C.

Doamne, ajută!

Răspunsul la prima întrebare a dumneavoastră vi-l poate da un medic de specialitate.

Cât privește cea de-a doua întrebare, adresați-vă duhovnicului. Dumnezeu Însuși spune: „Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa şi să fie viu.” (Iezechiel 33, 11)

Post binecuvântat!

„Doamne, ajută!

Ce ierarhi vor oficia Sfânta Liturghie de hram la Mănăstirea Putna, în ziua de 15 august?”

S.S.

Doamne, ajută!

Va fi anunțat pe pagina Arhiepiscopiei, în preziua hramului.

Pace și bucurie!