Itinerar catehetic al Biroului de catehizare parohială al Centrului Eparhial Suceava, în perioada iunie-iulie 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în perioada lunilor iunie – iulie a anului curent, echipa catehetică a Biroului de catehizare parohială a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a vizitat mai multe parohii și mănăstiri din Eparhie, cu scopul catehizării copiilor, tinerilor și a credincioșilor adulți. Catehizarea s-a desfășurat în cadrul proiectelor organizate de către Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață, precum: Școala catehetică de Duminică, Școala catehetică de vară, Tabăra de vară Temerari pe drumul cunoașterii Ediția a II-a.

Astfel, în perioada amintită mai sus, au fost catehizați aproximativ 2800 de copii și tineri din mai multe parohii ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Echipa catehetică a vizitat un număr de 16 parohii, în cadrul Școlii catehetice de Duminică, după cum urmează: Parohia Tuturor Sfinților Voitinel II, Parohia Sfânta Parascheva Marginea II, Parohia Sfinții Arhangheli Gălănești, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca II, Parohia Sfântul Nicolae Iaslovăț, Parohia Sfântul Procopie Milișăuți, Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva Rădăuți, Parohia Adormirea Maicii Domnului Dorna Arini, Parohia Pogorârea Sfântului Duh Hurjuieni, Parohia Sfinții Arhangheli Gura Humorului, Capela Ortodoxă a Colegiului Național Nicu Gane Fălticeni, Parohia Adormirea Maicii Domnului Straja I, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca I,  Parohia Sfântul Ilie Sucevița, Parohia Adormirea Maicii Domnului Putna și Parohia Sfinții Părinți Ioachim și Ana Boroaia.

De asemenea, în cadrul Întâlnirii Tinerilor Ortodocși de la Putna, eveniment organizat de către Protoieria Rădăuți, la care au participat 145 de tineri și copii din 24 de parohii ale protopopiatului și anume: Catedrala Pogorârea Sfântului Duh Rădăuți, Parohia Sfinții Arhangheli Satu Mare, Parohia Adormirea Maicii Domnului Dornești, Parohia Sfântul Ilie Voitinel I, Parohia Tuturor Sfinților Voitinel II, Parohia Sfânta Parascheva Marginea II, Parohia Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul Siret, Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena Marginea III, Parohia Sfânta Treime Arbore I, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca I, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca II, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca III, Parohia Adormirea Maicii Domnului Straja I, Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena Straja II, Parohia Sfântul Ioan Evanghelistul Horodnic de Jos, Parohia Acoperământul Maicii Domnului Vicovu de Sus – Laura Plai, Parohia Pogorârea Sfântului Duh Vicovu de Jos, Parohia Sfântul Nicolae Bivolărie, Parohia Sfântul Ștefan cel Mare Vicovu de Sus Est, Parohia Sfântul Mucenic Gheoarghe Vicovu de Sus – Laura, Parohia Sfântul Nicolae Iaslovăț, Parohia Sfinții Arhangheli Rădăuți, Parohia Sfântul Procopie Milișăuți și Capela Ortodoxă Sfinții Cosma și Damian a Spitalului Municipal Rădăuți.

Totodată, echipa catehetică a Centrului Eparhial s-a deplasat și la o serie de sesiuni catehetice desfășurate la mănăstirile din Bucovina, prilejuite de proiectele sectorului de resort sau de unele proiecte ale altor sectoare din cadrul Centrului Eparhial Suceava. Astfel, au fost efectuate 8 sesiuni catehetice la Mănăstirea cu hramul Acoperământul Maicii Domnului Dorna Arini, în cadrul Proiectului Taberei de Vară Temerari pe drumul cunoașterii Ediția a II-a, două sesiuni catehetice la Mănăstirea Sucevița, o sesiune catehetică la Mănăstirea Sihăstria Putnei, cu ocazia vizitei Preacuviosului Părinte Efrem, starețul Mănăstirii Vatoped din Muntele Athos, două ateliere catehetice pentru preoții tineri și o cateheză demonstrativă pentru copii la Mănăstirea Putna, în cadrul Cursurilor de Formare Tineri Preoți organizat de către PC Pr. Arhid. Marius Filip, Director al Centrului de Formare Continuă și Specializare în cadrul Sectorul Educațional-Teologic.

Prof. Cristi-Gabriel Hurjui
Consilier Eparhial la Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață