Protosinghelul David OPREA (25 februarie 1974 – 17 septembrie 2021)

S-a născut pe 25 februarie 1974, în oraşul Galaţi, din părinţii Petrache şi Vasilica Oprea, primind la botez numele Cezar Daniel. În perioada 1980-1988, a urmat primele opt clase la Şcoala Generală Numărul 38 din Galaţi. În perioada 1988-1992 a urmat Liceul de Marină din Galaţi. La scurtă vreme după terminarea liceului, în anul 1992, s-a închinoviat la Mănăstirea Almaş din judeţul Neamţ.

În luna aprilie a anului 1995 a intrat în cinul monahal, primind numele Sfântului Proroc David, iar în luna noiembrie a anului 1996 a fost hirotonit diacon de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

În cei patru ani de viețuire în Mănăstirea Almaş, 1992-1996, a împlinit cu smerenie și ascultare responsabilitățile date, implicându-se cu multă hărnicie în restaurarea, consolidarea şi lucrările de înnoire ale mănăstirii. În perioada 1996-1997 a mers în capitala Moldovei, pentru a face ascultare la Sectorul Exarhat al Arhiepiscopiei Iaşilor. Din 1997 a fost rânduit diacon al Catedralei Mitropolitane din Iaşi, îndeplinind totodată și funcția de coordonator al Cabinetului Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, atunci Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

A absolvit cursurile Facultăţii de Psihologie şi Asistenţă Socială din cadrul Universităţii „Petre Andrei” din Iaşi (1998-2002) și ulterior (2005-2009) ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii din Piteşti, cu teza de licență „Rolul duhovnicului în Ortodoxie”, coordonator ştiinţific fiind prof. conf. univ. dr. Nicolae Brânzea.

În anul 2009, la praznicul Bunei Vestiri, la Mănăstirea Sihăstria Voronei, părintele David a fost hirotonit ieromonah, iar în data de 4 mai 2018 a fost hirotesit protosinghel, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, atunci Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, cu binecuvântarea și din încredințarea Părintelui Mitropolit Teofan.

Începând cu data de 26 iulie 2020, odată cu alegerea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic ca Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, s-a închinoviat la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, continuând activitatea de coordonator al Cabinetului Părintelui Arhiepiscop.

În cei aproape 25 de ani de slujire sub ascultarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, a lucrat la documentarea, culegerea textului și redactarea cărţilor scrise sau coordonate de către Înaltpreasfinția Sa, cum ar fi: Fărâme dintr-o existenţă exemplară. Arhimandritul Iachint – un stareţ simbol (Gedo, Cluj-Napoca, 2005), Predici la înmormântări – 53 de modele (Gedo, Cluj-Napoca, 2007); Un personaj plurivalent al cetății – Claudiu Paradais: eseist, muzeograf, critic și istoric de artă (Gedo, Cluj-Napoca, 2007); Sfinții – Mlădițe din Hristos (Doxologia, Iași, 2010); Trecut-au anii. Un destin sinuos devenit poezie (Sf. Mina, Iași, 2010); Cartea Sfințirilor (Print Multicolor, Iași, 2012); Bucuria unei vieți împlinite. Mihai Frunză la 70 de ani (Iași, 2021); Drumul Crucii (Iași, 2013); Sfințirile – lucrări ale Duhului Sfânt (pareneze) (Pars Pro Toto, Iași, 2014); Rânduieli și rugăciuni la diferite trebuințe (Pars Pro Toto, Iași, 2014); Fărâme de comuniune și neuitare – Prof. Dumitru Rădăuceanu (Pars Pro Toto, Iași, 2014); Miride în cuvinte (Sf. Mina, Iași, 2014), Arhim. Mitrofan Băltuță – un nume nepieritor (Doxologia, Iași, 2015); Părintele Hrisostom Dănilă – matematicianul vieții trăite în Hristos (Doxologia, Iași, 2015); Părinții copilăriei mele (Doxologia, Iași, 2015); Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” – Hadâmbu. Monografie (Doxologia, Iași, 2015); Mănăstirea „Izvorul Tămăduirii” – Zosin. Monografie (Doxologia, Iași, 2015); Mănăstirea din poiană „Adormirea Maicii Domnului” Zosin (o monografie în imagini și cuvinte pe înțelesul oricui) (Doxologia, Iași, 2015); Parabolele – nestemate ale învățăturii lui Iisus (Sf. Mina, Iași, 2016); Lacrimi în cuvinte (Print Multicolor, Iași, 2016); Postume și Canonul cel Mare în versuri de Protos. Veniamin Acojocăriței (Doxologia, Iași, 2016); Minunile – Revelații ale Sfintei Treimi (Apollonia, Iași, 2017); Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu – minuni recente (Print Multicolor, Iași, 2017); Despre Sfintele Taine și Ierurgii (Doxologia, Iași, 2018); Spovedania unui valet de Claudiu Ștefanache (Junimea, Iași, 2018); Ofrandă la ceas aniversar (Doxologia, Iași, 2019); Prof. univ. dr. Mihail Isac – Biofizicianul ieșean de renume internațional (Doxologia, Iași, 2019); Complementaritate în diversitate în satul românesc; continuitate și contiguitate episcopală; traducători de cărți bisericești (Doxologia, Iași, 2019); Sfinții – Prietenii noștri adevărați. Portrete în cuvinte (Doxologia, Iași, 2020), Familia şi Filantropia – două instituţii divino-umane (Crimca, Suceava, 2020); Cuvântări la ceas de priveghere (Crimca, Suceava, 2021).