Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul a săvârșit Liturghia Darurilor înainte sfințite la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava

dsc07558

În prima vineri a Postului Mare, 19 martie 2021, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul Psaltic „Dimitrie Suceveanu” al Catedralei Arhiepiscopale.

Din sobor au făcut parte preoți slujitori de la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, precum și clerici de la Centrul Eparhial Suceava.

În cadrul slujbei a fost hirotonit un diacon și șapte preoți au fost hirotesiți întru duhovnic.

Mâine, 20 martie 2021, în prima sâmbătă a Postului Mare (a Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron) la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava se va face pomenirea celor adormiți.