Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților organizează marți, 23 martie 2021, Conferința „Familia Scriban – în slujba unității de neam și de credință”

scriban_aricol

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Sectorul Cultural și Sectorul Monumente, Patrimoniu și Arhitectură Bisericească în colaborare cu Sectorul Comunicare, Media și Relații Publice din cadrul Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților organizează în data de 23 martie 2021 conferința intitulată „Familia Scriban – în slujba unității de neam și de credință”, la 210 ani de la nașterea arhimandritului Filaret Scriban, teolog și cărturar al secolului al XIX-lea.

Familia Scriban, una dintre cele mai cunoscute şi numeroase familii clericale din România, a dat istoriei nume notabile precum Neofit, Filaret, Theoctist, Iuliu ș.a.

Evenimentul, transmis live pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților de către Departamentul Media din cadrul Centrului Eparhial, va începe la ora 10:00.

Lucrările conferinței vor fi moderate de părintele Constantin Oprea, consilier al Sectorului Cultural al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților

Pentru început, domnul prof. univ. dr. Ștefan Purici, prorectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, va prezenta lucrarea „Istorie și societate în secolul al XIX-lea”.

Părintele arhid. Vasile M. Demciuc, consilier al Sectorului Patrimoniu, va susține teza „Filaret și Neofit Scriban – slujitorii idealurilor de unire”.

Doamna prof. Daniela-Luminița Ceredeev, inspector școlar pentru disciplina Religie, va prezenta materialul „Pravățul Sfântului Duh în Sfințita Hermeneutică a «smeritului între arhierei Filaret Stavropoleos Scriban», principii și valori netrecătoare”.

Părintele  prof. dr. Adrian Duțuc,  profesor în cadrul Seminarului Teologic „Mitropolit Dosoftei” din Suceava, va vorbi despre „Episoade inedite din activitatea arhim. Iuliu Scriban”.

Părintele Adrian Pârlac va susține lucrarea „Considerații generale privind patrimoniul familiei Scriban”.

Începând cu ora 11:30 va avea loc lansarea cărții părintelui prof. dr. Adrian Duțuc, intitulată Arhimandritul Iuliu Scriban. Teolog, pedagog, filozof. Volumul va fi prezentat  de părintele arhid. Vasile M. Demciuc.