Necrolog Preot Constantin Pădureț

 1. Nume și prenume: Pădureț Constantin;
 2. Născut la data de 21 decembrie 1941, în satul Crasnaleuca, comuna Coțușca, județul Botoșani;
 3. Părinții: Pădureț Dumitru și Ecaterina; frații: Alexandrina – învățătoare, Mircea – inginer agricol, Mihai – tehnician și Maria – tipograf;
 1. A fost botezat la biserica „Sf. Ier. Nicolae”, din sat Crasnaleuca;
 2. A absolvit școala primară și gimnaziul în comuna Cotușca, jud. Botoșani, apoi Seminarul la Mănăstirea Neamț; a urmat cursurile Institutului Teologic de grad universitar din București, în perioada 1961-1965, și Facultatea de Filologie din Iași;
 3. Subiectul tezei de licență în Teologie a fost „Cultul împăratului la Romani și consecințele lui asupra dezvoltării creștinismului”, iar lucrarea a fost apreciată cu calificativul „Foarte bine”.
 4. S-a căsătorit în anul 1970 cu Olărașu Valeria, din comuna Vorniceni, jud. Botoșani, fiica părinților Costache și Profira. Cununia lor a avut loc la biserica „Sf. Dimitrie”, Vorniceni, jud. Botoșani, fiind săvârșită de părintele profesor Cosma Grigore. Nașii: Pădureț Dionisie și Estera, profesori. Soția părintelui a absolvit Facultatea de Filologie din Suceava și Școala profesională de Asistenți medicali de lângă Seminarul Teologic „Sfântul Nectarie”, București;
 5. Copiii: Pădureț Leonard, născut la 8 iulie 1972, a absolvit Academia de Muzică din București și Facultatea de Drept din București; Două fiice gemene, Magdalena și Iulia, născute la 17 aprilie 1976, în prezent sunt căsătorite, locuiesc și profesează în Franța, absolvente ale Academiei de Muzică din Caen, Franța;
 1. Hirotonit diacon în anul 1970, de către IPS Teoctist, la Măn. Neamț.
 2. Hirotonit preot în anul 1970, de către IPS Teoctist, la Măn. Neamț.
 3. Profesor de limba franceză în perioada 1965-1973; În perioada 1973-1979 a fost preot paroh în Parohia Slătioara, comuna Stulpicani; Preot paroh la Parohia „Înălțarea Domnului”, Stulpicani, în perioada 1979-2011, unde a desfășurat lucrări de reparații, a construit un prăznicar și un monument dedicat eroilor din localitate.
 1. S-a evidențiat printr-o pastorație frumoasă, fiind un preot cărturar, iubitor de lectură, mereu cu dorința de a se pregăti. A înzestrat sfânta biserică cu toate cele necesare cultului și s-a îngrijit de buna administrare a bunurilor parohiale;
 2. A fost foarte apreciat de colectivitate, a avut o frumoasă colaborare cu Primăria și Consiliul local, cu Școala din localitate, pentru mai mulți ani a fost și profesor de religie și limba franceză;
 3. Era pasionat de lectură. Își pregătea în mod temeinic predicile.
 4. A primit rangul de iconom stavrofor.
 5. În anul 2011 s-a pensionat. În continuare a fost cercetat pentru sfătuire duhovnicească de către credincioși, fiind, totodată, duhovnic pentru mai mulți preoți de la parohiile din zonă;
 6. A trecut la cele veșnice în data de 5 februarie 2022, la vârsta de 81 de ani, în urma unei grele suferințe.
Pr. Aurel Goraș,

Protoiereu al Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc