Manifestare pastorală şi culturală la Cajvana în Duminica Sfinţilor Români

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților prin Sectorul de Misiune Pastorală şi Actualitate Creştină în parteneriat cu Protopopiatul Suceava 1, Parohia “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” Cajvana I, Parohia „Naşterea Maicii Domnului” Cajvana II, Primăria Oraşului Cajvana și Liceul Tehnologic „Ștefan cel Mare” Cajvana  a organizat în ziua de 26 iunie 2022 – Duminica II-a după Rusalii (a Sfinţilor Români) manifestarea pastorală și culturală „Sunt român și sunt creștin”. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească.

La prima oră a dimineţii ierarhul a fost primit după datina străbună cu pâine şi sare de către Gheorghe Tomăscu – primarul oraşului Cajvana, de copii cu buchete de flori şi de către soborul slujitor.

Sfânta Liturghie arhierească a fost oficiată pe o scenă special amenajată în centrul localităţii de către Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul – Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor alături cu un sobor de preoţi şi diaconi, iar răspunsurile liturgice au fost date de Corul de copii de la Aşezământul de copii „Sfântul Leontie” Rădăuţi. Din soborul co-slujitor au făcut parte Părintele Mihai Vizitiu slujitor al Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Târgu Neamţ, Părintele Filaret Ruscan – Consilier eparhial în cadrul sectorului de Misiune Pastorală și Actualitate Creștină – Centrul Eparhial Suceava, Părintele Doru Ionel Budeanu – protoiereu al Protopopiatului Suceava I, Părintele Vasile Irimia – protopop emerit al Protopopiatului Suceava I şi în anii 80 preot la Parohia Cajvana.

În cuvântul de învăţătură rostit după Sfânta Evanghelie PS Damaschin Dorneanu a spus: „Învăţăm astăzi că Sfinţii nu sunt doar pentru a fi trecuţi în calendar, locul Sfinţilor Români nu este acolo într-un calendar trecuţi cu roşu sau trecuţi în culoarea albastră aşa cum sunt evidenţiaţi Sfinţii Români. Locul Sfinţilor este în altă parte, ei trebuie să ne fie aproape, sfinţenia lor e pentru noi, nu e doar pentru ei înşişi şi nici doar pentru Dumnezeu într-un fel, ei sunt lumina care trebuie în sfeşnic, în sfeşnicul meu care luminează casa mea, casa înlăuntrului meu, sufletul meu, viaţa mea. Asta învăţăm în Duminica de astăzi, mulţi Sfinţi sunt, unii cunoscuţi, alţii necunoscuţi, dar Dumnezeu ne pune şi pe cei cunoscuţi şi într-un fel şi pe cei necunoscuţi în faţă ca Lumină.”

La momentul cuvenit din cadrul Sfintei Liturghii, ierodiaconul Ioan Olărean a fost hirotonit ieromonah pe seama Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Siminicea.

La finalul Sfintei Liturghii au fost onorate, din încredințarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, câteva persoane care s-au evidenţiat în viaţa comunităţii din Cajvana. Părintele Protopop Doru Ionel Budeanu a dat citire, iar Preasfinţitul Părinte Damaschin a înmânat Crucea Bucovinei pentru clerici Părintelui lector univ. dr. Mihai Vizitiu, fost cadru didactic al Facultăţii de Teologie din Iaşi, dar şi al Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ, actualmente slujitor al Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Târgu Neamţ, Ordinul Sântului Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava pentru clerici Părintelui protopop emerit şi fost râvnitor la Parohia Cajvana Vasile Irimia, Părintelui Iulian Vasile Davidoaia, preot paroh, Părinţilor slujitori Marius Gheorghiţă Davidoaia şi Ioan Ticşa de la Parohia Cajvana I, Părintelui paroh Radu Sorinel Rezuş şi Părintelui slujitor Mihai Bogdan Hopulele de la Parohia Cajvana II, Ordinul Sântului Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava pentru mireni Primarului oraşului Cajvana – Gheorghe Tomăscu, directorului Liceului Tehnologic „Ștefan cel Mare” Cajvana – Nicolae Robu şi viceprimarului Ioan Mârza, viceprimarului Gheorghe Iacoban, profesorului Alin Puşcă, profesorului universitar dr. Toader Jucan şi inginerului Toader Pâţu.

Partea a doua a evenimentului a debutat cu programul artistic prezentat de Corul de copii al Parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” Pătrăuţi coordonat de Părintele Constantin Cristian Mihoc.

Cei prezenţi au avut onoarea de a-l asculta pe părintele profesor Mihai Vizitiu care le-a  îmbogățit sufletele cu un cuvânt ziditor. Părintele Mihai Vizitiu a avut o activitate deosebit de frumoasă în cadrul învățământului teologic fiind profesor și director al Seminarul Teologic de la mănăstirea Neamț, dar şi lector pentru disciplina Noul Testament la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iaşi, reînfiinţată după evenimentele din anul 1989.

Un recital de cântece şi poezii au prezentat elevi ai Liceului Tehnologic „Ștefan cel Mare” Cajvana, după care pe scenă au urcat şi au prezentat cântări religioase Grupul vocal ,,Glas Divin” al parohiei Adormirea Maicii Domnului din Comănești şi Corul de copii al Parohiei Botoşana.

Prezentarea programelor, formaţiilor artistice precum şi a Conferinţei misionare a fost făcută de către profesorul Pavel Chiriac, secretar la Sectorul de Misiune Pastorală şi Actualitate Creştină din cadrul Centrului Eparhial.

Cuvinte de folos duhovnicesc a rostit Părintele consilier eparhial Filaret Ruscan, iar Gheorghe Tomăscu, primarul oraşului Cajvana a adus cuvinte de mulţumire tuturor celor care s-au implicat la reuşita acestei manifestări pastorale şi culturale.

Constantin AGAFIŢEI