Itinerarul Catehetic al Biroului de Catehizare Parohială – august 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în luna august a acestui an, echipa catehetică a Biroului de Catehizare Parohială al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a vizitat mai multe parohii și mănăstiri din eparhie, cu scopul catehizării copiilor, tinerilor și a credincioșilor adulți. Catehizarea s-a desfășurat în cadrul proiectelor organizate de către Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață, precum: Școala catehetică de DuminicăȘcoala catehetică de vară și Tabăra de vară Comorile Satului ediția a III-a.

Astfel, în perioada amintită mai sus, au fost catehizați aproximativ 5000 de copii și tineri din mai multe parohii și așezăminte ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. În cadrul proiectului Școala catehetică de vară, doar în luna august, un număr de peste 42 de astfel de școli catehetice au avut loc în eparhia noastră. Acestea au inclus ateliere de lucru manual și lucru în echipă, dar și sesiuni de cateheză, desfășurate sub coordonarea domnului Consilier Eparhial Cristi-Gabriel Hurjui, responsabil de Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, care a vizitat și a susținut atât activități creative și cultural-educative, împreună cu echipa sectorului de resort, cât și cateheze tematice în toată această perioadă a anului.

Parohiile care au organizat în luna august 2023 școli catehetice de vară au fost următoarele: Parohia „Sfântul Dumitru” Suceava, Parohia „Înălțarea Domnului” Sâhla Câmpulung Moldovenesc, Parohia „Sfinții Cosma și Damian” Dănila, Parohia „Sfânta Vineri” Suceava, Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” Suceava, Parohia „Petru Rareș” Baia, Parohia „Sfântul Simion” Suceava, Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” Bivolărie, Parohia „Înălțarea Domnului” Stulpicani, Parohia „Sfântul Ioan Rusul” Ipotești, Parohia ,,Pogorârea Pogorârea Sfântului Duh” Hurjuieni, Parohia „Sfinții Părinți Ioachim și Ana” Boroaia I,  Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului, Parohia Dumbrăveni IV, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Deia, Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Ipotești, Parohia „Sfântul Dumitru” Nicani (Comuna Zamostea), Parohia „Buna Vestire” Nisipitu, Parohia „Sfântul Prooroc IlieTesviteanul” Frătăuții Vechi, Centrul Cultural Catehetic „Sfântul Ierarh Nicolae” Fălticeni, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Dumbrăveni II, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Iacobești, Parohia „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” Plăvălari, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Dornești, Parohia „Sfântul Ierarh Spiridon” Suceava, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Neagra Șarului, Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” Chilișeni, Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” Bălcăuți, Parohia „Sfântul Gheorghe” Poieni – Udești, Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Burdujeni, Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” Gura Solcii, Parohia „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” Voitinel I, Parohia „Duminica tuturor Sfinților” Voitinel II,  Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Vășcăuți, Parohia „Înălțarea Domnului” Ulma, Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” Cotu Băii, Parohia „Sfântul Dumitru” Rădăuți, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Vicovu de Jos,  Parohia „Sfinții Voievozi” Grănicești, Parohia „Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul” Reuseni – Plăvălari și Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Luncușoara.

De asemenea, sesiuni catehetice au fost susținute și în cadrul proiectului taberelor de vară Comorile Satuluiediția a III-a, care și în acest an s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic și sub coordonarea Departamentului Activități de tineret ATOS și tabere al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, prin atenta supraveghere a Părintelui Arhidiacon Paul Vlad Lungu, Director al acestui departament și a domnișoarei Bianca Gabriela Roman, referent în cadrul Sectorului. În luna august au avut loc șase astfel de tabere, în următoarele parohii: Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” de la Antoceni, Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boroaia II, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Straja, Parohia „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” de la Șerbăuți, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Țibeni și Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Solca.

Nici proiectul catehetic Tinerii Bucovinei păstrători ai tezaurului strămoșesc și mănăstiresc nu a fost neglijat în această lună, trei astfel de întâlniri fiind organizate de către Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață la Mănăstirea „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, unde au fost prezenți 80 de copii de la Așezământul „Sfântul Ierarh Leontie” de la Rădăuți, la Mănăstirea Sihăstria Râșcăi, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ioan de la Râșca și Secu, la Mănăstirea Voroneț, unde evenimentul a fost dedicat tinerilor din Centrele de tineret Ecclesia din orașul Gura Humorului și la Mănăstirea Sucevița, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la înființarea Oastei Domnului.

Totodată, în ultima lună de vară a acestui an, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a participat la două dintre cele mai importante evenimente de tineret din țară: Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova, desfășurată la Iași, în perioada 18 – 20 august și Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși, care a avut loc la Timișoara, în perioada 31 august – 3 septembrie.

Pentru că activitățile au fost multe și timpul puțin, o parte dintre acestea s-au desfășurat și la începutul lunii septembrie, când au fost organizate încă trei tabere Comorile Satului, la Parohia Bosanci I, la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Ciprian Porumbescu și la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Moldovița.

Cu toate că sezonul estival s-a încheiat frumos, prin încununarea unei bogate activități, ne dorim ca întâlnirile catehetice din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților să continue și în perioada școlii, prin proiectul Școala de Duminică și prin alte inițiative curajoase și rodnice.

Biroul de Catehizare Parohială
al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților