Itinerar pastoral – 5 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 5 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (fază pardoseli ceramice, corpul central) și al probelor de produs, model lumânare P1, cu noul echipament pentru tras lumânări;
  2. ⁠Parohia Fântânele – stadiul lucrărilor de renovare a turnului clopotniță de deasupra intrării în biserică, înlocuirea asterialei și a învelitorii; inițierea proiectului de consolidare și renovare a casei parohiale;
  3. Parohia Bănești – stadiul lucrărilor de renovare a turnului clopotniță de deasupra intrării în biserică, înlocuirea asterialei și a învelitorii;
  4. ⁠Parohia Hancea – finalizarea lucrărilor de renovare a turnului clopotniță, remodelarea acoperișului cu înlocuirea asterialei și a învelitorii;
  5. ⁠Parohia Verești – finalizarea lucrărilor de consolidare și renovare a bisericii, remodelarea acoperișului cu înlocuirea asterialei și a învelitorii;
  6. ⁠Parohia Grigorești – inițierea proiectului de consolidare-renovare a casei parohiale, amenajarea curții cu alei acces, împrejmuirea cu gard nou;
  7. ⁠Parohia Fetești – inițierea proiectului de remodelare-renovare a bisericii și a turnului clopotniță cu anexă;
  8. ⁠Mănăstirea Siminicea – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid și la împrejmuirea incintei ansamblului monahal;
  9. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza săpătura tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.