Itinerar pastoral – 30 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În dimineața zilei de 30 martie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Mănăstirea Sihăstria Putnei – luarea deciziei de demolare a vechii clădiri care adăpostea atelierul de tâmplărie și sculptură, atelierul de icoane și spațiile de cazare pentru muncitori; inițierea proiectului de edificare a unui punct termic centralizat și a unui nou spațiu pentru ateliere și cazare a muncitorilor;
  3. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia;
  4. ⁠Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șcheia – inițierea lucrărilor de amenajare a terenului în vederea edificării noii biserici de zid;
  5. ⁠Parohia „Sfânta Treime” Șcheia – finalizarea lucrărilor la fațadele exterioare ale paraclisului parohial, a lucrărilor de realizare a iconostasului și a mobilierului;
  6. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.