Itinerar pastoral – 30 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 30 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Protopopiatul Câmpulung – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la camerele de cazare, al lucrărilor de montare a echipamentelor gastronomice și de dotare a blocului alimentar, al lucrărilor de montaj al obiectelor sanitare, electrice și termice în clădirea protopopiatului cu destinația corp de birouri și cantină socială; finalizarea lucrărilor la gardul împrejmuitor din fier forjat; începerea lucrărilor de pavare cu piatră a incintei protopopiatului;
  2. ⁠Catedrala Câmpulung – inițierea executării ferestrelor cu vitraliu, modificarea intrării principale (înlocuire sticlă sablată); începerea lucrărilor de amenajare peisageră a curții interioare a ansamblului parohial;
  3. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacov Hozevitul” Mestecăniș – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid (faza finalizare săpătură demisol și turnare egalizare); stadiul lucrărilor de realizare a beciului;
  4. ⁠Localitatea Cârlibaba – Valea Stânii – vizitarea amplasamentului în vederea acordului de donație a unui imobil către Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților;
  5. ⁠Schitul „Sfânta Mare Muceniță Irina” Ciocănești – stadiul lucrărilor de edificare a casei monahale, al lucrărilor de reamenajare a curții și de amenajare piscicolă;
  6. ⁠Complexul Muzeal „Cazinoul Băilor” Vatra Dornei – stadiul lucrărilor de amenajare a curții-parc din spatele edificiului, cu realizarea esplanadei, a aleilor, a zidului de sprijin, a aleii către Biserica „Sfânta Treime”, cât și amenajarea peisageră a întregului spațiu verde;
  7. ⁠Mănăstirea Ilișești – finalizarea lucrărilor de realizare a mobilierului bisericesc (strane) și a iconostasului sculptat la icoana Maicii Domnului cu Pruncul și la cea a hramului, Adormirea Maicii Domnului;
  8. ⁠Parohia Ilișești – stadiul lucrărilor de edificare a clopotniței;
  9. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza suprastructură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.