Itinerar pastoral – 3 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 3 iunie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Părhăuți – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid (faza boltă pe navă și centură);
  2. ⁠Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid (faza demisol);
  3. ⁠Schitul „Bunavestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor la biserica de zid (faza pregătire pentru cofrare a cupolei pe turnul principal);
  4. ⁠Parohia Runc – inițierea unui proiect de renovare-restaurare a bisericii de lemn;
  5. ⁠Mănăstirea Marginea – stadiul lucrărilor la noul turn de intrare (faza turnare radier fundații);
  6. Mănăstirea Bogdana – stadiul lucrărilor de renovare a casei monahale principale (faza desfacere parțială a tavanelor și acoperișului); stadiul lucrărilor de renovare a Centrului Social-Filantropic (pregătire în vederea montării soclului de piatră de Vama, turnarea scării și rampei de acces secundar);
  7. ⁠Parohia Țibeni – stadiul lucrărilor de renovare și extindere cu pridvor a bisericii parohiale (faza montare console pe navă și pregătirile în vederea turnării cornișei pe noul pridvor);
  8. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.