Itinerar pastoral – 27 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 27 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Șinca – stabilirea amplasamentului pentru construirea unei capele mortuare;
  2. ⁠Mănăstirea Slatina – pregătiri privind începerea lucrărilor de restaurare-renovare a Casei Domnești – monument istoric din incinta sitului monahal, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  3. ⁠Mănăstirea Râşca – pregătiri privind începerea lucrărilor de restaurare – renovare a bisericii-monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  4. ⁠Mănăstirea Bogdănești – stadiul lucrărilor de renovare și reconfigurare a clădirii principale a Așezământului Social-Filantropic pentru cazarea bătrânilor în condiții conform standardelor;
  5. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza structură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.