Itinerar pastoral – 28 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 28 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Ipotești I – inițierea proiectului de realizare a unui lumânărar; stadiul lucrărilor de schimbare a pavajului, montare a trotuarelor și a rigolelor, realizare a aleilor din cimitirul parohial; realizarea unei centrale cu grup sanitar;
  2. Protopopiatul Fălticeni – stadiul lucrărilor la clădirea anexă, limitrofă clădirii protopopiatului;
  3. ⁠Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – stadiul lucrărilor de pictură interioară a bisericii și al lucrărilor la pergola pe stâlpi și arce din beton armat;
  4. ⁠Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Gară Fălticeni – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid, atât la interiorul demisolului, cât și la corpul bisericii (nivel prima centură);
  5. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (faza finisaje interioare) și al activității fabricii de lumânări, al probelor de produs cu noul echipament pentru tras lumânări;
  6. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza structură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.