Itinerar pastoral – 20 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 20 octombrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Mănăstirea „Sfântul Gheorghe” Mirăuți – lucrările de renovare și dotare a celor două case monahale;
2. Centrul de zi pentru asistență și recuperare persoane vârstnice – reconfigurarea locului de amplasament în vecinătatea Căminului de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou”;
3. Parohia „Sfânta Ecaterina” Șcheia – stadiul lucrărilor la Centrul Social „Sfinții Martiri Brâncoveni”;
4. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la Casa Silvestru și la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal;
5. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine și al lucrărilor agricole de sezon.