Itinerar pastoral – 2 februarie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 2 februarie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, arhimandrit Iustin Tănase, consilier eparhial în cadrul Sectorului de Asistență Socială și Medicală, și protos. Ilie Bogatu, manager transport, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Așezământul pentru persoane vârstnice de la Băișești – construcția noului cămin de bătrâni, aflat în stadiul de edificare parter și etaj; Parohia Gemenea – biserica, cimitirul, casa parohială și rezolvarea unei sesizări cu privire la un diferend pentru locul de veci alocat; Parohia Slătioara Câmpulung – biserica, cimitirul și casa praznicară; Protopopiatul Câmpulung – evaluarea stadiului lucrărilor de construire a acoperișului pentru noul corp de birouri și cantină socială; Mănăstirea Ilișești – vizitarea șantierului clădirii anexă și verificarea lucrărilor de închidere a verandei la casa monahală; Ferma Lucos Liteni – verificarea lucrărilor de construire a platformei betonate și de cofrare a bazinului de colectare; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – verificarea lucrărilor de sistematizare a zonei laterale a clădirii seminarului și a cantinei acestuia.