Itinerar pastoral – 18 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 18 octombrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:
1. Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni – Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a acoperișului bisericii de pe pronaos și naos;
2. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a celor trei abside și a învelitorii;
3. Parohia Burdujeni Sat – stabilirea proiectului de pictură murală la interior, de refacere a acoperișului bisericii, de montare de ancadramente din piatră la ferestre și uși, soclu și pavaje din piatră cu realizarea rigolelor perimetrale;
4. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a rebranșării la canalizare și utilități și al celor de sistematizare;
5. Centrul de zi pentru asistență și recuperare persoane vârstnice – stabilirea amplasamentului în vecinătatea Căminului de bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou”;
6. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la Casa Silvestru și la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal;
7. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine și al lucrărilor agricole de sezon.