Itinerar pastoral – 19 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 19 octombrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului perimetral, a lucrărilor de amenajare și de sistematizare a curții interioare;
2. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhimandrit Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și al lucrărilor de sistematizare și realizare alei perimetrale acces, căi acces auto, rigole ape pluviale;
3. Schitul Mănăstioara – Preutești.