Itinerar pastoral – 10 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 10 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Mănăstirea Slătioara – stadiul lucrărilor de realizare a magazinului bisericesc (faza montaj astereală);
  3. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – trasare în vederea amenajării exterioare, a realizării trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii seminarului și a aleilor de acces; trasare în vederea amenajării exterioare, a realizării trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii cantinei și a aleilor de acces; trasare în vederea proiectării unui zid de sprijin;
  4. ⁠Mănăstirea Mirăuți – lucrările de amenajare peisajeră a incintei;
  5. ⁠Mănăstirea Ițcani – stadiul lucrărilor și al dotărilor la Așezământul Social-Filantropic „Ovidenia”;
  6. ⁠Mănăstirea Teodoreni – stadiul lucrărilor de dezafectare a vechii case monahale;
  7. ⁠Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” Teodoreni – stadiul lucrărilor de edificare a noului cămin de bătrâni;
  8. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.