În contextul Sărbătorilor Pascale și al Duminicii Mironosițelor, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață, al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, are bucuria de a vă invita la un eveniment inedit, intitulat Învierea Domnului în satul românesc.

Acest eveniment are ca scop celebrarea sărbătorilor Sfintelor Paști și Ziua Femeii Creștine într-un mod cât mai special și într-un cadru tradițional bucovinean, printr-o serie de activități cultural-artistice și tradiționale, la care vor participa tineri din cadrul Centrelor de tineret Ecclesia ale eparhiei noastre.

            Programul evenimentului organizat la Muzeul Satului Bucovinean din Suceava va cuprinde:

(Ora 9.30) Sfânta Liturghie, dedicată tinerilor prezenți, săvârșită de un sobor de preoți condus de Părintelui Protoiereu Doru Ionel Budeanu în biserica-tezaur cu hramul Înălțarea Domnului;

(Ora 11.30) Cea de a IV-a întâlnire a tinerilor din cadrul Centrelor de Tineret Ecclesia ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților – în interiorul școlii-muzeu din cadrul complexului muzeal, cuvântul de bun venit va fi rostit de Părintele Protoiereu Doru Ionel Budeanu;

(Ora 12.30) Salon cultural-tradițional bucovinean – pe scena din cadrul muzeului, doamna Gabriela Teișanu, reprezentant al Centrului Cultural Bucovina, ne va introduce în atmosfera satului bucovinean de altădată, urmând ca doamna profesor Adriana Celsie din Rădășeni să ne inițieze în tainele simbolisticii  costumelor tradiționale românești din diferite zone folclorice ale țării. Doamna profesor Adriana Celsie, informatician de profesie, este un pasionat colecționar și păstrător de giuvaere strămoșești;

(Ora 14.30) Recital coral pascal – concert de cântări din perioada Penticostarului, susținut în aer liber, pe scena Muzeului Satului Bucovinean, de către corurile grupurilor de tineret din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților;

(Ora 15.45) Alegerea și premierea celor mai frumoase, autentice și bine purtate costume tradiționale ale tinerilor prezenți.