Informare privind ieșirea din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a Ierom. Spiridon Pădurariu

informare

Având în vedere scrisorile primite pe adresa Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și a Mănăstirii Sihăstria Dragomirnei referitoare la situația Părintelui Ieromonah Spiridon (Ciprian) Pădurariu, menționăm că Preacuvioșia sa este cel care a solicitat, pe 22 iunie 2021, încetarea raporturilor de muncă între sfinția sa și Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și ieșirea din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, arătând că a obținut acordul de principiu pentru închinovierea în Mănăstirea Sfânta Treime – Văcăreștii Noi, localitatea Lumina, județul Constanța, Arhiepiscopia Tomisului.

În contextul în care Părintele Spiridon a explicat la Sectorul Exarhat că are probleme de sănătate care necesită viețuirea într-o zonă cu o climă mai blândă, în ședința Permanenței Consiliului Eparhial din 7 iulie 2021 a fost aprobată cererea privind încetarea raporturilor de muncă dintre Ierom. Spiridon Pădurariu și Mănăstirea Sihăstria Dragomirnei, iar în 8 iulie, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic i-a dat binecuvântarea pentru ieșirea din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.

Sectorul Exarhat