Expoziția de fotografie „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava – o istorie în imagini de patrimoniu mondial” va ajunge la București

În data de 6 iulie 2022, PC arhidiacon Vasile M. Demciuc, consilier în cadrul Sectorului Monumente, Patrimoniu și Arhitectură bisericească a Centrului Eparhial Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, a participat la o serie de întrevederi cu specialiști din cadrul Ministerului Culturii privind organizarea, în luna Septembrie, a Simpozionului Național Moștenirea mușatină – istorie credință și cultură, eveniment organizat cu sprijinul Ministerului Culturii sub patronajul Comisiei Naționale române a UNESCO. La aceasta întrevedere a participat și prof. univ. dr. Adrian Cioroianu, directorul general al Bibliotecii Naționale Române. Cu acest prilej s-au stabilit detaliile privind desfășurarea Simpozionului Național de la Suceava și organizarea Expoziției de fotografii

„Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava – o istorie în imagini de patrimoniu mondial” ce va fi vernisată la Biblioteca Națională a României în luna septembrie, prilej cu care Grupul psaltic Dimitrie Suceveanu al Arhiepiscopiei Sucevei si Rădăuților va susține un concert de muzică bizantină în foaierul Bibliotecii Naționale a României.

De asemenea, au fost discutate aspecte legate de terminarea lucrărilor de restaurare și conservare de la Biserica Sfântul Ilie – Suceava, ctitorie a domnitorului Ștefan cel Mare, precum și modul de promovare a monumentelor istorice pe plan național și internațional, având în vedere faptul că în județul Suceava sunt 8 monumente înscrise în Lista patrimoniului mondial UNESCO.