Agenda ierarhilor la Sărbătoarea „Intrarea în biserică a Maicii Domnului” și Duminica a XXVI-a după Rusalii

21 noiembrie 2021/08:00 - 13:00
Încarc Evenimente
  • Acest eveniment a trecut.

Duminică, 21 noiembrie 2021 – Intrarea în biserică a Maicii Domnului; Duminica a XXVI-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou. Începând cu ora 16.00, ierarhul va săvârși Taina Sfântului Maslu și va citi rugăciuni de dezlegare și pentru sănătate.

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Intrarea Maicii Domnului în biserică, Protopopiatul Rădăuți.

Dată:
21 noiembrie 2021