Duminica a XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu) la Paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”

În duminica în care în Biserica Ortodoxă se lecturează pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol și Evanghelist Luca ce relatează întâlnirea Mântuitorului cu Zaheu, mai-marele vameşilor, a XXXII-a după Pogorârea Sfântului Duh (Luca 19, 1-10), Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, s-a aflat în Paraclisul Catedralei Arhiepiscopale din Suceava – Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”.

Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte pr. Adrian Popa, consilier eparhial în cadrul Sectorului de Colportaj bisericesc, și protos. Ilie Bogatu, manager auto.

În cadrul slujbei, la momentul rânduit, ierodiaconul Grațian Prisecariu a fost hirotonit întru ieromonah, pe seama Mănăstirii Părhăuți, iar monahul Benedict (Bogdan Lucian) Gherasim întru ierodiacon, pentru Mănăstirea Sihăstria Râșcăi.

Răspunsurile liturgice au fost date de membri ai Grupului Psaltic „Dimitrie Suceveanu” al Catedralei Arhiepiscopale.

În cuvântul de învățătură intitulat „Astăzi în casa ta trebuie să rămân” publicat pe site-ul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic amintește cititorilor despre prezența Împărăției lui Dumnezeu în casa și în sufletul lui Zaheu, precum și în viața fiecărui creștin care trăiește prezentul în comuniune cu Dumnezeu.

Astăzi este timpul lui Dumnezeu; este numele eternităţii. Sau, veşnicia revărsată în ceea ce numim aici şi acum, dupăcum afirmă părintele Galeriu. În Sfânta Scriptură, astăzi este folosit doar de câteva ori. Timpul nostru este ieri, azi, mâine. De ieri păstrez amintirea; mâine îl proiectez în speranţă, pe când singur astăzi este prezentul în care putem trăi în comuniune cu Dumnezeu.

Astăzi Împărăţia lui Dumnezeu se face prezentă în casa şi în sufletul lui Zaheu, precum în sufletul nostru ori de câte ori îl primim pe Hristos Euharistic. Iar Zaheu se străduieşte să nu scape prilejul şi să intre în ea, ca un adevărat «fiu al lui Avraam». «Astăzi vei fi cu Mine în rai» i-a spus Hristos şi tâlharului pe Cruce (Luca 23, 43). Acest prezent îl descoperă Dumnezeu lui Zaheu.”

Pr. Ștefan Mihalcea

Foto credit:
Daniela Livadaru 
Grupul Psaltic „Dimitrie Suceveanu”