Comuniune și cunoaștere în rugăciune cu membrii Filialei Suceava a Asociației Naționale a Surzilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în seara zilei de 12 noiembrie 2021, s-a desfăşurat un moment de rugăciune şi de cunoaştere cu câţiva membri ai Asociaţiei Naţionale a Surzilor din România – Filiala Suceava. Acest moment îşi propune a fi evenimentul de debut al unei colaborări în ceea ce priveşte desfăşurarea unui proiect de comuniune şi integrare spirituală, colaboratori fiind Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor, prin sectoarele Social Filantropic şi Administrativ-Bisericesc, Asociaţia Naţională a Surzilor – Filiala Suvceava şi Liceul Tehnologic Special Bivolărie.

Ca reprezentanţi ai instituţiilor sus menţionate, la eveniment au fost prezenţi: părintele Dimitrie Horga, Consilier Eparhial la sectorul Administrativ-Bisericesc al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, părintele Vasile Cruţ, director social la sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, doamna Elena Azoiţei, preşedinte ANSR – Filiala Suceava, domnul Ghiorghi Toma, vicepreşedinte ANSR – Filiala Suceava, doamna Mihaela Nistor, economist contabil şi interpret mimico-gestual în cadrul ANSR – Filiala Suceava, părinţii Laurenţiu-Ştefan Grădinaru şi Cristian-Ştefan Irina, preoţi slujitori la Capela „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” a Liceului Tehnologic Special Bivolărie, domnişoara Ana Cruţ, profesor de religie al liceului şi domnul Ionuţ-Alin, inginer de sistem în cadrul liceului.

Evenimentul a debutat cu săvârşirea Acatistului Sfântului Mare Mucenic Mina, prăznuit pe data de 12 noiembrie, moment liturgic tradus în limbajul mimico-gestual de părintele Laurenţiu-Ştefan Grădinaru. La finalul slujbei acatistului, părintele Dimitrie Horga a adresat cuvântul din partea Înaltpreasfinfinţitului Calinic, în care a evidenţiat necesitatea acestor tip de întâlniri, motivele continuităţii activităţilor prin definirea lor ca proiect, bucuria comuniunii şi rezonanţa acestei comunităţi în societate şi în comunitatea religioasă, creştin-ortodoxă.

Părintele protoiereu Minu Mititelu s-a ocupat de „partea Martei”, facilitând la finalul evenimentului, prin Asociaţia „Lumină lină” a Parohiei Sfânta Vineri din Suceava, o agapă a tăcerii, unde cei prezenţi au schimbat impresii, prin intermediul limbajului mimico-gestual.

La finalul evenimentului s-a stabilit ca următoarea întâlnire din cadrul proiectului să se desfăşoare în data de 9 decembrie 2021. Adresăm pe această cale invitaţia tuturor celor care fac parte din Asociaţia Naţională a Surzilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor să participe la evenimentele din cadrul acestui proiect.

Mulţumim Înaltpreasfinţitului Calinic pentru binecuvântarea acestui demers și pemtru grija părintească pe care o are față de această comunitate, dar şi tuturor celor prezenţi pentru participare şi pentru dorinţa de implicare!

Pr. Cristian-Ștefan IRINA
Capela Liceului Tehnologic Special Bivolărie