Colocviile Putnei, ediția a XXV-a, 4 martie 2021

colocviile_putnei_site

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, a XXV-a ediție a simpozionului de istorie „Colocviile Putnei” va avea loc joi, 4 martie 2021. Simpozionul este organizat de către Centrul de Cercetare și Documentare „Ștefan cel Mare” al Mănăstirii Putna. Comunicările se vor desfășura online, iar coordonarea va fi făcută din Sala de conferințe a Centrului Cultural „Mitropolit Iacov Putneanul” de la Mănăstirea Putna.

Cercetătorii care vor prezenta comunicări sunt: Ovidiu Cristea (București), Ștefan S. Gorovei (Iași), Voica Maria Pușcașu (București), Adrian Andrei Rusu (Cluj Napoca), Maria Magdalena Székely (Iași), Emanuela Cernea (București), Ioan-Augustin Guriță (Iași), Mihai Anatolii Ciobanu (Chișinău), Eduard Rusu (Iași), stavrofora Maria Magdalena Gherghină, stareța Mănăstirii Dragomirna, protos. Dosoftei Dijmărescu, ierom. Iustin Taban, ierod. Timotei Tiron și ierod. Avraam Bugu de la Mănăstirea Putna.

Temele abordate vizează istoria lui Ștefan cel Mare, diferite obiecte din patrimoniul Mănăstirii Putna aflate în țară sau ajunse în străinătate, relația mănăstirii cu românii din Transilvania, Prima Serbare a Românilor de Pretutindeni, care a avut loc la Putna în 15 august 1871 și de la care se împlinesc în acest an 150 de ani, istoria muzicii bisericești în perioada de început și în secolul al XVII-lea în Moldova, istoria Mănăstirii Dragomirna în perioada ocupației austriece, arhiva de documente a Mănăstirii Putna, un epitaf de la Ștefan Tomșa al II-lea, ctitorul Mănăstirii Solca, mănăstire redeschisă în aceste zile după închiderea ei de către Imperiul Habsburgic în 1785.

Desfășurarea online a colocviului se face pe platforma Zoom, iar datele de conectare sunt menționate mai jos.

 

Colocviile Putnei, XXV

Iași, 4 martie 2021

 

Lucrările pot fi urmărite direct folosind adresa de mai jos sau introducând manual ID-ul și parola.

Link acces direct:

https://us02web.zoom.us/j/87245411096?pwd=c2xRVUZLS2tlSDV6dmcvcmtyckpZQT09

Acces manual prin platforma Zoom:

ID eveniment: 872 4541 1096

Parola: cp25

 

Deschiderea 9.00–9.15

Ședința de dimineață 9.15–13.35

 

 1. Protosinghel Dosoftei Dijmărescu, Ierodiacon Timotei Tiron, Acoperământul pentru Sfânta Masă inv. 19 de la Mănăstirea Putna (sec. XV–XVII). Istorie în fragmente
 2. Ștefan S. Gorovei, Documente suspecte din vechea arhivă a Mănăstirii Putna
 3. Ioan-Augustin Guriță, „Și acum trimiteți pre fiii voștri ca să ia preoția de la arhiereii Țării Moldovei”. Putnenii și românii ortodocși din Transilvania în veacul al XVIII-lea
 4. Monah Alexie Cojocaru, Alexandrina Magheru-Haralamb și Serbarea de la Putna din anul 1871

Pauză 11.35–11.50

 1. Ierodiacon Avraam Bugu, Cea mai veche atestare onomastică în muzica de cult din Moldova
 2. Eduard Rusu, Instrumente muzicale în picturile și miniaturile de la Mănăstirea Dragomirna
 3. Stavrofora Maria Magdalena Gherghina, Condicile manuscrise ale călugărilor Mănăstirii Dragomirna (1786–1878)

Pauză 13.35–16.00

Ședința de după-amiază, orele 16.00–20.20

 1. Adrian Andrei Rusu, Paraclisele castelului Suceava
 2. Voica Maria Pușcașu, Pietre de mormânt
 3. Maria Magdalena Székely, A fost sau n-a fost ? Cometa Halley și lupta de la Obertyn (1531)
 4. Ieromonah Iustin Taban, Despre călugărirea silită a Elenei Rareș (1552). Între canon și mentalitate medievală

Pauză 18.20–18.35

 1. Mihai Anatolii Ciobanu, Despre câteva broderii românești aflate în Rusia
 2. Emanuela Cernea, De la Bunești la București. Epitaful uitat al lui Ștefan Tomșa II și istoria „fragilă” a țesăturilor de cult pictate
 3. Ovidiu Cristea, Moartea lui Ștefan: o istorie, posibile implicații

 

Închiderea 20.20

 

Pagini de internet dedicate evenimentului:

https://www.centrulstefancelmare.ro/ro/colocviile-putnei-editia-a-xxv-a-st31.html

https://www.centrulstefancelmare.ro/ro/editia-a-xxv-a-act26.html