Pomenirea victimelor pandemiei și a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Pimen, la împlinirea a 30 de ani de la înscăunarea ca arhiereu

foto_site_pomenire

La un an de la debutul perioadei pandemice, în Paraclisul Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, se vor săvârși, miercuri, 3 martie 2021, începând cu ora 7:00, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și o slujbă de pomenire pentru sufletele victimelor infectării cu virusul SARS-CoV-2, Suceava fiind unul dintre județele cele mai afectate.

Cu acest prilej va fi pomenit și vrednicul Părinte Arhiepiscop Pimen, care la data de 3 martie 1991 a fost instalat ca Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în urma deciziei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 24 ianuarie 1991.

Alături de preoți slujitori de la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, la slujbă vor participa pr. Alexandru-Flavian Sava, consilier al Sectorului Comunicare, Media și Relații Publice, pr. Constantin Oprea, consilier al Sectorului cultural, arhid. Vasile M. Demciuc, consilier al Sectorului Monumente, Patrimoniu și Arhitectură Bisericească, și pr. Emil Bărboșelu, directorul Departamentului Cimitire, Monumente și Servicii Funerare, din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.