Cod portocaliu de instabilitate atmosferică la Vatra Dornei – Centrul Muzeal Cazinoul Băilor este bine

O furtună puternică a creat panică și probleme în Vatra Dornei. Nu a fost ocolit nici Centrul Muzeal Cazinoul Băilor din Vatra Dornei unde apa s-a acumulat în parcul Cazinoului și a inundat curtea de lumină. Problemele au venit pe fondul înfundării unei rigole de preluare a apei care vine din parcului situat în imediata apropiere a Cazinoului.

Intervenția promptă a pompierilor a permis eliminarea apei din curtea de lumină, drept pentru care le mulțumim pentru profesionalism și promptitudine.

Clădirea nu a fost afectată întrucât apa nu a creat probleme, poate doar emoție.

La această oră, împreună cu reprezentanții constructorului, evaluăm drenurile, chesoanele și sistemul de preluare și evacuare a apei care asigură protecția clădirii. Apa în abundență a adus mult mâl și resturi de vegetație, însă ne asigurăm că totul este pregătit pentru următoarele intemperii.

Programul de lucru este normal.

Vă așteptăm la Centrul Muzeal Cazinoul Băilor din Vatra Dornei!

Ciprian Muscă,

consilier eparhial al Sectorului Agro-Silvic