Itinerar pastoral – 27 iunie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 27 iunie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, părintele arhimandrit Valerian Radu, mare eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de sistematizare a curții interioare;
  3. ⁠Schitul „Bunavestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor la biserica de zid (faza soluție finală la montarea acoperișului pe turnul octogonal central);
  4. ⁠Mănăstirea Râșca – stadiul lucrărilor de restaurare – renovare a bisericii monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  5. Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – stadiul lucrărilor la brâul mixt piatră-cărămidă la clădirile care compun întreg ansamblul monahal; finalizarea lucrărilor de pictură, a catapetesmei și a dotărilor cu mobilier bisericesc la paraclisul mănăstirii;
  6. Mănăstirea Slătioara – stadiul lucrărilor la magazinul bisericesc (faza tencuieli pereți și turnare șapă de egalizare);
  7. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.