Cercurile pastoral-misionare din Protopopiatul Suceava II – iulie 2021

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, sub îndrumarea sectorului de Misiune pastorală și actualitate creștină al Centrului eparhial – Suceava, coordonat de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, în toate protopopiatele eparhiei s-au desfășurat, cu respectarea tuturor măsurilor sanitare, în luna iulie întâlniri ale cercurilor pastorale.

CERCUL PASTORAL NR. 1

În data de 08.07.2021, ora 16:00, la Parohia cu hramul ,,Sfântul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din Suceava, păstorită de către Părintele Gavrilei Laurențiu-Eduard, din Protopopiatul Nr. 2 Suceava, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 1, așezat sub patronajul ,,Sfântului Iacob Putneanul”, coordonat de Părintele Onesim Cezar.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, Pr. Ruscan Filaret, a ținut cuvântul tematic către credincioși despre ,,Restaurare trupească și duhovnicească în Taina Sfântului Maslu” după care a urmat meditația cu titlul: „Sectarismul în Bucovina. Metode de contracarare a fenomenului sectar versus metode și mijloace favorizante pentru educația creștină”, susținută de către Părintele Gavrilei Laurențiu-Eduard de la Parohia ,,Sfântul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din Suceava.

A fost prezent un număr de 15 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Ruscan Filaret; Pr. Răzvan Cîmpulungeanu; Pr. Cezar Onesim; Pr. Argatu Petru; Pr. Clipa Sorin; Pr. Popovici Dumitru;  Pr. Lăzăreanu Cristian; Pr. Buta Dragoș; Pr. Filip Doru; Pr. Cojocar Aristarh;                    Pr. Șchiopu Dorel; Pr. Pașcu Ștefan; Pr. Mihoc Dimitrie; Pr. Argatu Ștefan; Pr. Mihoc Marian.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Secta neagă Biserica, realitatea unică a prezenței mântuitoare a lui Hristos prin Duhul Sfânt, acolo unde aceasta își desfășoară misiunea ei de a sfinți, a învăța și a fi popor al lui Dumnezeu.”

Au urmat discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Pastorația creștinilor prin catehizare cu sârg, predicare însuflețită și prin menținerea unei atmosfere de pietate creștină.
 2. Sensibilizarea copiilor pentru a îndrăgi religia și organizarea unor activități prin colaborarea cu profesorii de religie: pelerinaje, tabere tematice la mănăstiri ș.a.
 3. Deschiderea plină de iubire spre nevoile aproapelui, vizite pastoral-misionare la locuințele credincioșilor și ajutorarea celor defavorizați.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

 CERCUL PASTORAL NR.  2

În data de 06.07.2021, ora 16:00, la Parohia cu hramul ,,Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din Reuseni, păstorită de către Părintele Ciceu Eugen, din Protopopiatul Nr. 2 Suceava, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 2, așezat sub patronajul ,,Sfântului Ioan Iacob de la Neamț”, coordonat de Părintele Brahariu Mihăiță-Dănuț.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, Pr. Brahariu Mihăiță, a ținut cuvântul tematic către credincioși despre ,,Restaurare trupească și duhovnicească în Taina Sfântului Maslu” după care a urmat meditația cu titlul: „Sectarismul în Bucovina. Metode de contracarare a fenomenului sectar versus metode și mijloace favorizante pentru educația creștină”, susținută de către Părintele Paroh  Ciceu Eugen de la Parohia ,,Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din Reuseni.

A fost prezent un număr de 12 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Răzvan Cîmpulungeanu; Pr. Brahariu Mihăiță-Dănuț; Pr. Mihoc Nicolae; Pr. Romega Ionel; Pr. Alexandriuc Mihai; Pr. Bujorean Ioan; Pr. Rusu Toader; Pr. Belei Ioan; Pr. Onea Valentin.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Se știe că sectarismul a existat în viața Bisericii încă de la început: un Simon Magul este binecunoscut, o Helen White este binecunoscută și tot așa , dar acest fenomen n-ar fi existat și nu ar exista dacă credincioșii noștri ar fi tari în credință.”

Au urmat discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Slujirea cât mai deasă, catehizarea și menținerea unui dialog cu credincioșii pentru a confirma dacă cuvțntul a fost de folos.
 2. Fapta bună este metoda cea mai eficientă de contracarare a prozelitismului sectar.
 3. De asemenea, activitatea preotului de educare a credincioșilor și mai ales exemplul personal sunt mijloace foarte utile.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 3

În data de  15.07.2021, ora 16:00, la Parohia cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din Ilișești, păstorită de către Părintele Paroh Ungureanu Marius, din Protopopiatul Nr. 2 Suceava, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 3, așezat sub patronajul ,,Sfântului Ierarh Petru Movilă”, coordonat de Părintele Bardan Tiberiu.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, Pr. Hulpoi Mircea, a ținut cuvântul tematic către credincioși despre ,,Restaurare trupească și duhovnicească în Taina Sfântului Maslu” după care a urmat meditația cu titlul: „Sectarismul în Bucovina. Metode de contracarare a fenomenului sectar versus metode și mijloace favorizante pentru educația creștină”, susținută de către Părintele Paroh Zaharia Gigel de la Parohia ,,Sfântul Nicolae” din Liteni.

A fost prezent un număr de 13 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Răzvan Cîmpulugeanu; Pr. Bardan Tiberiu;      Pr. Ungureanu Marius-Nicușor; Pr. Cormoș Mircea; Pr. Ungureanu Gheorghe.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Unitatea este unul dintre atributele Bisericii. Hristos ca și cap al Bisericii s-a rugat pentru unitatea Ei: Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu m-ai trimis (In. 17,21). Menirea noastră este de a păstra această unitate în mod desăvârșit, așa după cum se manifestă în interiorul Sfintei Treimi.”

Au urmat discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. În fiecare parohie trebuie urmărită unitatea și armonia între preot și credincioși.
 2. Este necesar ca preotul să aibă o cultură teologică și generală cât mai vastă pe care să o folosească în pastorație.
 3. Trăirea Ortodoxiei prin respectarea mijloacelor de sfințire: postul, rugăciunea, spovedania și împărtășirea cu Dumnezeieștile Taine, participarea regulată la slujbele din cadrul cultului divin.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 4

În data de 05.07.2021, ora 16:00 la Parohia cu hramul ,,Nașterea Maicii Domnului” păstorită de către Părintele Niga Tiberiu, din Protopopiatul Nr. 2 Suceava, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr 4, așezat sub patronajul ,,Sfântul Dionisie Erhan Episcopul Cetății Albe-Ismail”, coordonat de Părintele Aldea Florin.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, Pr. Cojocar Marius, a ținut cuvântul tematic către credincioși despre ,,Restaurare trupească și duhovnicească în Taina Sfântului Maslu” după care a urmat meditația cu titlul: „Sectarismul în Bucovina. Metode de contracarare a fenomenului sectar versus metode și mijloace favorizante pentru educația creștină”, susținută de către Părintele Niga Tiberiu de la Parohia ,,Nașterea Maicii Domnului” din Drăgoiești 1.

A fost prezent un număr de 13 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Răzvan Cîmpulungeanu; Pr. Aldea Florin; Pr. Gherasim Vasile; Pr. Curcă Ciprian-Constantin; Pr. Lateș Dumitru; Pr. Bîrsan Marius-Gheorghe; Pr. Dura Florin; Pr. Cojocar Marius; Pr. Andronic Dănuț.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Sectele și, în general, toate grupările religioase derivate din creștinismul autentic sunt expresia împlinirii faptice a pildei neghinelor, rostită de Mântuitorul (Matei 13, 24-43), precum și a profeției Sfântului Ap. Pavel : Va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci își vor alcătui învățături după poftele lor, și-și vor pleca urechile după basme…( II Timotei 4, 3).”

Au urmat discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Conștientizarea din partea credincioșilor a statutului pe care îl au- acela de mădular în Trupul tainic al lui Hristos – pentru a îndepărta pericolul dezbinării
 2. Întărirea duhovnicească a credincioșilor prin tipărituri, prin realizarea unui site al parohiei și prin menținerea unei legături strânse între biserică și enoriași.
 3. Moralitatea preotului, a familiei sale și a credincioșilor trebuie menținute la un nivel cât mai înalt, astfel încât pretextele de atac din partea sectelor să fie limitate.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 5

În data de 12.07.2021, ora 16:00, la Parohia cu hramul ,,Nașterea Maicii Domnului” din Gura Humorului, păstorită de către Părintele Nuțu Mircea, din Protopopiatul Nr. 2 Suceava, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar  Nr. 5, așezat sub patronajul ,,Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”, coordonat de Părintele Nuțu Mircea.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, Pr. Velniciuc Gheorghe, a ținut cuvântul tematic către credincioși despre ,,Restaurare trupească și duhovnicească în Taina Sfântului Maslu” după care a urmat meditația cu titlul: „Sectarismul în Bucovina. Metode de contracarare a fenomenului sectar versus metode și mijloace favorizante pentru educația creștină”, susținută de către Părintele Florea Bogdan de  la Parohia ,,Pogorârea Sfântului Duh” din Gura Humorului (Bogdăneasa).

A fost prezent un număr de 15 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Nuțu Mircea; Pr. Răzvan Cîmpulungeanu; Pr. Andrieș Cătălin; Pr. Titianu Ionuț; Pr. Ciornei Dănuț.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Apariția fenomenului sectar ne poate motiva spre un nou prilej de reflecție privind misiunea Bisericii în lumea de azi și spre o reînnoire a transmiterii mesajului evanghelic și a atitudinii pastorale […] Trebuie avut în vedere faptul că devin membrii acestor grupări credincioșii care nu sunt foarte bine ancorați în propria credință, cei mobili din punct de vedere spiritual, emoțional și intelectual, cei care participă rar la viața bisericii și credincioșii practicanți care nu-și cunosc suficient propria religie.

Au urmat discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Practicarea filantropiei creștine și a tuturor virtuților, spre împlinirea poruncii iubirii aproapelui, condamnarea egoismului și a înavuțirii personale nedrepte.
 2. Redescoperirea și dezvoltarea sentimentului comunitar și al comuniunii la nivel de parohie, ca adunare euharistică a credincioșilor.
 3. Organizarea de conferințe pe astfel de teme și informarea creștinilor despre metodele și acțiunile acestor mișcări.

În încheiere, părintele misionar protopopesc Răzvan Cîmpulungeanu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

A consemnat: Arhidiacon Misionar Protopopesc,

                                 Maloș Constantin