Activitate catehetică și atelier tradițional de încondeiere a ouălor, în ziua prăznuirii Soborului Sfântului Arhanghel Gavriil, la Parohia Sfântul M. Mc. Gheorghe, cartierul Burdujeni, Protopopiatul Suceava I

Sâmbătă, 26 martie 2022, la Parohia Sfântul M. Mc. Gheorghe, cartierul Burdujeni, elevii clasei Întâi C ai Școlii Gimnaziale Nr. 1 din Suceava au participat, sub atenta îndrumare a doamnei învățătoare Mihaela Rusu, la una dintre activitățile programate pentru această perioadă a Postului Mare, activități ce se înscriu în cadrul unui proiect educațional al parteneriatului Școală – Biserică, denumit Lăsați copiii să vină la mine!

Gazdele evenimentului dedicat pomenirii Soborului Sfântului Arhanghel Gavriil au fost: PC părinte Cristian Băițan – Turenschi, parohul Bisericii Sf. M. Mc. Gheorghe, Burdujeni, împreună cu PC părinte Danalache Augustin, preot slujitor al aceleiași parohii.

Despre această zi minunată, plină de simbolistică duhovnicească, doamna învățătoare Mihaela Rusu a subliniat următoarele:

Copiii au fost primiți cu multă căldură sufletească, au participat la Sfânta Liturghie, au primit Sfânta Împărtașanie, iar după încheierea slujbei, au primit câte un ou încondeiat spre bucuria și încântarea tuturor.

Apoi, programul zilei a continuat cu susținerea unei cateheze tematice prin care au fost prezentate copiilor momentele principale ale pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos și proveniența tradiției înroșirii și încondeierii ouălor, pentru marea Sărbătoare a Învierii.

Cuvântul de învățătură al domnului prof. Cristi-Gabriel Hurjui, consilier eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților a completat într-un mod armonios, cu informații utile și detalii istorice pe înțelesul celor mici, tabloul tradițiilor și al obiceiurilor creștine specifice acestei perioade. 

La activitate a participat și doamna Celina Nistor, meșter popular în cadrul Centrului Cultural Bucovina.  Aceasta le-a demonstrat copiilor câteva tehnici de încondeiere cu ceară, le-a prezentat materialele de lucru, provocându-i și pe ei spre activitatea practică.

Dacă la prima vedere părea o activitate ușoară, la îndemâna oricui, cei mici au înțeles câtă muncă și răbdare se ascunde în această artă. S-au străduit, după puterile lor, să realizeze lucrări personalizate. Munca lor a fost răsplătită atât de către domnul consilier eparhial cât și de către părintele paroh, cu surprize dulci și multe cuvinte de laudă.

A fost o activitate foarte frumoasă apreciată atât de către copii cât și de părinții acestora, care au asistat cu emoție la primul exercițiu de practică meșteșugărească al celor mici.

Mulțumirile noastre se îndreaptă către toate persoanele implicate în acest proiect mult așteptat!

prof. Mihaela Rusu,
profesor pentru învățământul primar la Școala Gimnazială Nr. 1, Suceava