În contextul izbucnirii conflictului ruso-ucrainean, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a inițiat platforma „Uniți pentru pace” pentru a-i sprijini pe refugiații din Ucraina

Pentru coordonarea inițiativelor de sprijin acordat refugiaților ucraineni, demarate încă de la începutul conflictului militar din țara vecină, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților lansează platforma „Uniți pentru pace”, acțiune care face parte din programul social-filantropic demarat la inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic. Încă din 24 februarie 2022 a fost constituit un comitet alcătuit din clerici ai Centrului Eparhial, protoierei, exarhi și coordonatori de voluntari, pentru a identifica cele mai eficiente măsuri de sprijin pentru cetățenii ucraineni aflați în tranzit sau care intenționează să rămână pe teritoriul României.

Prin intermediul platformei unitipentrupace.ro, cei care doresc să vină în ajutorul aproapelui pot ajuta financiar, pot dona alimente, găzdui sau transporta refugiați, dar se pot înscrie și ca voluntari.

Platforma interactivă facilitează coordonarea activității tuturor cei care doresc să se alăture Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților în demersurile de întrajutorare desfășurate la nivelul eparhiei.

Până în acest moment, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin contribuția celor care au dat dovadă de solidaritate și iubire de aproapele (credincioși, voluntari, organizații non-guvernamentale, agenți economici sau instituții din România și din afara granițelor țării), i-a sprijinit pe cei afectați de conflictul armat din țara vecină prin oferirea de alimente, produse de igienă, îmbrăcăminte, încălțăminte și alte produse de strictă necesitate, prin punerea la dispoziție a numeroase spații de cazare, prin găsirea mijloacelor de transport, precum și prin oferirea serviciilor educaționale și prin asigurarea permanentă a asistenței spirituale.

Totodată, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților i-a susținut și pe cei care nu au reușit să plece din calea războiului prin sutele de tone de produse trimise în Ucraina în cadrul convoaielor umanitare, formate din  tiruri și autoutilitare care au transportat apă, alimente, medicamente, produse tehnico-sanitare, dar și produse destinate exclusiv familiilor cu copii – scutece, produse de igienă pentru copii, lapte praf și alte suplimente nutritive, pături.

Având ca principiu iubirea creștină lucrătoare, arătată prin jertfa față de aproapele, cei care doresc să se alăture acestor acțiuni umanitare sunt îndemnați să acceseze platforma de sprijin unitipentrupace.ro sau să doneze în conturile Arhiepiscopiei:

Titular: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

în lei: RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014,

în euro: RO78 RNCB 0234 0370 1091 0110,

în dolari: RO30 RNCB 0234 0370 1091 0004

deschise la Banca Comercială Română, cu mențiunea sprijin refugiați Ucraina.