Activitate catehetică în cadrul Centrului de Tineret Ecclesia al Capelei Colegiului Național Nicu Gane din Fălticeni

Vineri, 11 februarie, cu ocazia pomenirii Sfântului Sfințit Mucenic Vlasie Episcopul Sevastiei și a Sfintei Împărătese Teodora, la Colegiul Național Nicu Gane din Fălticeni a avut loc o activitate catehetică în cadrul Centrului de Tineret Ecclesia.

Gazda activității catehetice a fost PC Părinte Prof. Bogdan Feștilă, coordonatorul comunității de tineret Ecclesia și preot slujitor la capela Sfântul Nicolae din cadrul Colegiului Național Nicu Gane din Fălticeni, alături de treizeci de tineri liceeni care au venit cu mult drag pentru a gusta din învățăturile ziditoare de suflet ale Bisericii noastre Ortodoxe.

Tema întâlnirii a fost: Tâlcuirea simbolurilor regăsite în erminia icoanelor Nașterii și Întâmpinării Domnului nostru Iisus Hristos.

Activitatea a debutat cu o scurtă prelegere introductivă susținută de către PC Prof. Părinte Bogdan Feștilă, marcându-se astfel prima etapă catehetică respectiv, pregătirea aperceptivă, menită să concentreze atenția tinerilor spre temele ce urmau a fi tratate și aprofundate.

Ulterior, a fost susținută cateheza despre simbolistica ermineutică a icoanelor Nașterii și Întâmpinării Domnului, timp în care tinerii au avut ocazia de a asculta informații și detalii privind cele două evenimente din viața Mântuitorului și de a interveni cu întrebări acolo unde a fost cazul.

La final, PC Părinte Bogdan Feștilă a împărțit tinerilor pe care îi îndrumă cu atâta dragoste, o gustare dulce, iar din partea Înaltpreasfințitului CALINIC, fiecare tânăr al Centrului de Tineret Ecclesia, a primit câte un exemplar al Noului Testament cu Psalmii, fapt care a adus multă bucurie și vădită recunoștință.

Despre întâlnirea catehetică de la Colegiul Național Nicu Gane, PC Părinte Bogdan Feștilă a afirmat:

Întâlnirea tinerilor din cadrul Grupului Catehetic ECCLESIA, de la Fălticeni, cu un reprezentant al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, în persoana D-lui Cristi-Gabriel Hurjui, inspector pentru cateheza parohială, a reprezentat o oportunitate de dialog și cunoaștere pentru adolescenții participanți la eveniment. Ideea realizării unei seri catehetice pentru tineri, în cadrul căreia am putut împreună să descoperim principalele sărbători și semnificațiile lor, a fost o bucurie duhovnicească pentru tinerii noștri, dornici să se reîntâlnească cu mentorii lor. Acești adolescenți au ales să fie în împreună-bucuria noastră, aceea de a-L întâlni pe Hristos în Aproapele, și le suntem recunoscători pentru dragostea și sinceritatea căutării lor! Pr. prof. Constantin-Bogdan Feștilă, coordonator al Centrului de Tineret Ecclesia, Fălticeni

Iar tinerii care au participat la această activitate au împărtășit din gândurile și trăirile lor duhovnicești, afirmând cu sinceritatea specifică acestei etape de vârstă:

Consider ca activitatea din cadrul întâlnirii cu tinerii Grupului Ecclesia va rămâne în gândul și inima noastră pentru mult timp, nu doar pentru că am avut un invitat special, dl. inspector Cristi Hurjui, ci mai ales pentru că L-am simțit pe Dumnezeu cu toții prezent, așa cum părintele nostru drag, Bogdan Feștilă, ne-a mărturisit: „Unde sunt doi sau trei adunați în Numele Meu, Acolo voi fi și Eu cu voi!”. Cu toții am plecat la casele noastre cu o mare bucurie în suflet și mai ales cu multe cunoștințe despre tema aleasa: Praznicele Împărătești, mai cu precădere cel al Întâmpinării Domnului. Maria Gafița, clasa a XII-a, Colegiul Național Nicu Gane, Fălticeni

Vineri, la întâlnirea cu grupul Ecclesia din Fălticeni, am avut marea bucurie de a întâlni pe dragul nostru prieten și frate, așa cum ne-a rugat să-l numim, pe Domnul inspector Cristi Hurjui. Părintele nostru coordonator, preotul profesor Bogdan C-tin Feștilă, ne-a promis o surpriză, și într-adevăr așa a fost! Am avut parte de o prezentare a principalelor sărbători ale Ortodoxiei și un studiu de caz asupra Praznicului Împărătesc al Întâmpinarii Domnului. Prezentarea modernă, dialogul cu tinerii, abordarea problemei propuse,  toate acestea  au atins inimile noastre și ne-a motivat să cunoaștem lucruri noi despre credința noastră. Ștefan-Manuel Cîmpan,  clasa a XII-a, Colegiul Național Nicu Gane, Fălticeni

Activitatea propusă de D-l Inspector Hurjui a fost una dintre cele mai frumoase, am învățat lucruri noi pe care nu le știam. Deși ne-am întâlnit la școală, sentimentul a fost acela că suntem între prieteni de suflet și am simțit că așa ar trebui să fie, de fapt, o oră de religie! Ioana-Monica Palimac, clasa a XI-a, Colegiul Vasile Lovinescu, Fălticeni

…bucuria de a fi împreună, bucuria de a fi alături de părintele nostru, bucuria de a avea invitați de prestigiu și de a afla lucruri noi! Iată, formula ideală pentru o seară de neuitat, pentru a petrece timpul liber în orașul nostru. Există și adolescenți care au descoperit calea fericirii! Maria Trotingher, clasa a XII-a, Colegiul Mihai Băcescu, Fălticeni

Cristi-Gabriel HURJUI

consilier eparhial în cadrul Sectorului Catehizare, Tineret și Educație pentru viață