Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane

recomandare_pastorala

Având în vedere că ziua de 18 octombrie reprezintă Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane, tot clerul și cinul monahal din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților este îndemnat să desfășoare activități de informare și prevenire, precum și o slujbă de comemorare a victimelor.                                        

Urmare adresei Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane, înregistrată la Cancelaria Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte CALINIC, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, se emite prezenta Circulară – în atenția tuturor unităților de cult: parohii, mănăstiri și schituri.

Întrucât Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților este un partener foarte important pe plan local în lupta împotriva traficului de persoane, aspect întărit și prin semnarea protocolului de colaborare nr. 3555460 din 24 aprilie 2013 între Patriarhia Română și Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane, în data de 18 octombrie a.c., la fiecare unitate de cult, se va marca Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane, astfel:

  • se va afișa la avizierul (la intrarea în Biserică) fiecărei parohii un mesaj antitrafic sau se va realiza un spațiu special amenajat unde se va pune un mesaj antitrafic și o candelă aprinsă în memoria victimelor traficului de persoane;
  • după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie se va săvârși un Trisaghion la care vor fi pomeniți toți cei uciși din cauza traficului de persoane;
  • în cuvântul de învățătură se va evoca, de către predicator, importanța zilei de 18 octombrie, punându-se accent pe compasiunea față de victimele traficului de persoane, cât și îndemnul implicării societății civile asupra acestui flagel.

Precizăm faptul că Biserica Ortodoxă susține demersurile pentru apărarea demnității umane în lupta cu efectele majore ale crizei morale actuale.

 

     CONSILIER CULTURAL,                                             

     Pr. Constantin OPREA