Ziua Educației în Protopopiatul Rădăuți

Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură a desemnat ziua de 5 Octombrie ca fiind Ziua Mondială a Educației sau Ziua Internațională a Profesorului. Această zi a fost „creată” în anul 1994, având menirea de a-i cinsti și elogia pe toți profesorii, educatorii, învățătorii, pedagogii dar și pe toți elevii – copii și tineri – din întreaga lume.

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectoarele Media și Comunicare Educațional-Teologic (Învățământ) și Misiune Pastorală și Actualitate Creștină a marcat valoarea adevăratei educații prin ceea ce se cheamă „Liturghia Copiilor” – program partener Școală-Biserică, înființat cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic și coordonat de către prof. Daniela-Luminița Ceredeev, inspector școlar pentru disciplina Religie.

 La nivelul Protopopiatului Rădăuți, clerici, cadre didactice, elevi, părinți, autorități centrale și locale – toți deopotrivă au celebrat Ziua Mondială a Educației prin organizarea unor activități cu scopul de a-i sensibiliza pe oameni în ceea ce privește rolul dezvoltării intelectuale, morale și fizice a generațiilor de copii și tineri. Astfel, în aproximativ 30 de parohii din cadrul protopopiatului, ziua educației a fost evidențiată prin participarea profesorilor și elevilor la Sfânta Liturghie – izvor de înţelepciune, sfințire, har, pace și binecuvântare – mulți dintre aceștia împărtășindu-se cu Cinstitul Trup și Scumpul Sânge al Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În Municipiul Rădăuți, pe lângă liturghiile care s-au săvârșit la nivelul protopopiatului, Ziua Mondială a Educației a fost marcată și prin evenimentul solemn desfășurat cu ocazia inaugurării și sfințirii Școlii Gimnaziale Nr. 6, zona Obor. Această școală este preluată de către Colegiul Tehnic Rădăuți, care, prin dascălii care vor activa aici, va asigura implementarea unor valori de înaltă calitate asupra actului educațional.  Alături de elevi, părinți și cadre didactice, la eveniment au participat: PC Părinte Protopop Ionel-Constantin Maloș, Pr. Constantin Cenușă – profesor de Religie al colegiului, Pr. Iustin-Vasile Calancea, Pr. Nicolae Calancea, Pr. George Mironescu, Diacon Ioan-Alexandru Petrașuc. După slujba de sfințire, auditoriul a fost încântat de discursurile susținute de către oficialitățile prezente: Dl. Gheorghe Flutur – Președintele Consiliului Județean Suceava, Bogdan-Andrei Loghin – Primarul Municipiului Rădăuți,  prof. Moisuc Niculina Mihaela – directorul instituției și alți oficiali care au luat cuvântul.

Ne exprimăm recunoștința față de toți cei care au serbat ziua educației prin slujire liturgică, preoților, profesorilor, elevilor, părinților și tuturor celor împreună-rugători:

Parohia Acoperământul Maicii Domnului – Bălcăuți, pr. Cosmin Cucu

Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva – Brodina de Jos, pr. Claudiu Chimniuc

Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil – Brodina de Sus, pr. Gheorghe Creuco

Capela Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian – Spitalul Municipal Rădăuți, pr. prof. Vasile Negrea

Catedrala Pogorârea Sfântului Duh – Rădăuți, pr. Neculai Vîrtea, pr. Gabriel Vega, pr. Ilie Sfîrnaciuc

Parohia Nașterea Maicii Domnului – Costișa, pr. prof. Petru Prelipcean

Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil – Frătăuții Vechi , pr. prof. Constantin Capră

Parohia Nașterea Maicii Domnului – Gropeni, pr. prof. Ioan-Petru Cîrstean

Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil – Grănicești, pr. Cristian Daneliuc

Parohia Izvorul Tămăduirii – Horodnic de Sus, pr. Florin Vatamaniuc

Parohia Sfântul Gheorghe – Lupcina, pr. Bogdan Dumitriu

Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena – Marginea, pr. prof. Vasilică Leuștean

Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Negostina, pr. Daniel Petrașuc

Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva – Rădăuți, pr. Angel Prelipcean, pr. Ioan Vega

Parohia Tuturor Sfinților – Rădăuți, pr. Dumitru Babula

Parohia Sfântul Mare Mucenic Pantelimon – Satu Mare, pr. Ștefan Irinciuc

Parohia Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul – Siret, pr. Daniel Merlă, pr. Vasile Merlă, pr. Vasile Siritian

Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Siret, pr. prof. Dorin Puiuleț

Parohia Adormirea Maicii Domnului – Straja, pr. Ioan Morar

Parohia Sfântul Ioan Botezătorul – Sucevița, pr. Traian Molea

Parohia Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul – Sucevița, pr. Ilie Molea

Parohia Înălțarea Domnului – Ulma, pr. Victor Tamașag

Parohia Pogorârea Sfântului Duh – Vicovu de Sus, Bivolărie, pr. Bogdănel Durcă, pr. Mircea Durcă

Parohia Adormirea Maicii Domnului – Vicovu de Sus, Centru, pr. Gabriel Cheaburu, pr. Vasile Schipor

Parohia Intrarea în biserică a Maicii Domnului – Vicovu de Sus, Est, pr. Cristian Irina, pr. Mircia Irina

Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Vicovu de Sus, Laura, pr. Florin Mihalescu

Parohia Acoperământul Maicii Domnului – Vicovu de Sus, Plai, pr. Ilie Nistor, pr. Mihai Isopescu

Parohia Duminica Tuturor Sfinților – Voitinel, pr. Ionuț Ciobanu, pr. Ioan Maloș

Parohia Înălțarea Sfintei Cruci – Volovăț, pr. prof. Paul Valenciuc

Mulțumim Bunului Dumnezeu, Cel care ne trimite „toată darea cea bună și tot harul”, spre a fi de folos Bisericii și societății în care trăim.

A consemnat,

Sectorul de Misiune al Protopopiatului Rădăuți