Webinar – Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane

trafic_persoane_isj

Eveniment informativ-educațional organizat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava și Sectorul Teologic-Educațional al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților în parteneriat cu Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic.

Context cultural și educațional:

  • Campania de informare şi prevenire Săptămâna prevenirii traficului de persoane,  derulată de Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane;
  • Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane, 18 octombrie;
  • Proclamarea anului 2020, de către Patriarhia Română, ca An omagial al pastorației părinților și copiilor.

Data și locul desfășurării: 17.10.2020, ora 14, în spațiul dedicat evenimentului; pt înscriere accesați https://forms.gle/6hsXhaH4mLfPk56E8

Modulele evenimentului:

  • Importanta unei abordări concertate a luptei împotriva traficului de persoane – invitat Comisar Sef de Politie  Axel Maximilian Nicolae, director Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane Bucuresti, structură a MAI;
  • Prezentarea fenomenului Traficului de persoane la nivel național și local,  invitat Comisar Șef de Poliție Liliana Orza, coord. Centrul Regional Suceava – Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane;  
  • 6 pași pentru a nu deveni o victimă a traficului de persoane, moderator psiholog Moisoiu Mihai,  Centrul Regional Suceava ANITP;
  • Dezvoltarea unei rețele de suport și prevenire în lupta împotriva traficului de persoane, în județul Suceava – workshop de informare și angajament; moderator prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar;
  • Forum, sesiune Q&A, focus-grup – Rămâi în siguranță!, moderator invitații.

   

prof. Daniela Ceredeev,                                   arhid. prof. dr. Bogdan Hrișcă

inspector școlar religie                                          consilier invățământ,