Program de slujbe şi rânduieli la Catedrala Arhiepiscopală din cadrul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” pentru săptămână a doua din Postul Mare

Luni, 22 martie 2021

  • 06.20 - 11.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I, III, VI, IX și  Vecernia;
  • 11.00 - 11.30 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 - 18.00 - Pavecerniţa Mare;
  • 18.30 - 19.00 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Marți, 23 martie 2021

  • 06.20 - 11.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I, III, VI, IX și Vecernia;
  • 11.00 - 11.30 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 - 18.00 - Pavecerniţa Mare;
  • 18.30 - 19.00 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Miercuri, 24 martie 2021

  • 06.20 - 11.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile și Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite - slujeşte Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, împreună cu părinții Catedralei;
  • 11.00 - 11.30 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 - 17.30 - Pavecerniţa Mare  cu Litia, urmată de Utrenia Praznicului Bunei Vestiri;
  • 17.30 - 18.00 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Joi, 25 martie 2021 - Buna Vestire

  • 06.20 - 11.30 - Miezonoptica, Acatistul Bunei Vestiri și Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, unită cu Vecernia ;
  • 11.30 - 12.00 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 - 18.00 - Pavecerniţa Mare;
  • 18.00 - 18.30 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Vineri, 26 martie 2021

  • 06.20 - 11.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Obednița şi Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite - slujeşte Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, împreună cu părinții Catedralei;
  • 11.00 - 11.30 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 11.30 - 13.00 - Taina Sfântului Maslu;
  • 16.00 - 17.30 - Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 - 18.00 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Sâmbătă, 27 martie 2021

  • 06.50 - 10.40 - Miezonoptica, Utrenia și Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur;
  • 10.40 - 11.15 - Pomenirea celor adormiți
  • 10.40 - 11.10 - Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 - 19.00 - Slujba Privegherii;
  • 19.00 - 19.30 - Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Adăugați un comentariu