Unirea Principatelor Române sărbătorită în Protopopiatul Fălticeni

Marele eveniment istoric  înfăptuit în urmă cu 164 de ani de la Unirea Principatelor Române, a fost marcată în Protopopiatul Fălticeni cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, prin oficierea slujbei de Te Deum și pomenirea făuritorilor Unirii Principatelor Române care au făcut acest pas în îndeplinirea idealului nostru românesc.

La Biserica ,,Sfântul Ilie” din Municipiul Fălticeni, s-au desfășurat marți, 24 ianuarie 2023, evenimentele care marchează istorica sărbătoare din anul 1859, în prezența  părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu, împreună cu preoții și credincioșii prezenți la această activitate.

După finalul momentului religios, programul zilei a continuat cu susținerea conferinței de către  părintel Prof.  Dr. Univ. Dr. Conf. Vasile Nechita, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității ,,Ovidius” din Constanța, care  a rememorat  etapele premergătoare care au dus la înfăptuirea acestui deziderat, precum și contribuția Bisericii Ortodoxe la păstrarea și cultivarea conștiinței noastre, precum și evocarea preoților din ținutul Fălticeniului care la rândui și-au adus aportul la înfăptuirea Micii Uniri: “  momentul Unirii Principatelor Române a fost pregătit cu mult timp înainte, de unde reiese din primele texte din Psaltirea Șcheiană și Voronoțeană, care arată întocmai că din secolul al XIII –lea exista unitate culturală. Atitudinea pe care a avut-o Mitropolitul Varlaam în 1639 când a convocat primul Sinod comun al arhiereilor din Moldova și Muntenia, avea să consfițească la mai puțin de 40 de ani, unirea lui Mihai Vodă Viteazul, lucru care prevestea că românii sunt uniți mai ales față de cei care căutau să amenințe credința noastră…….Aici arată că Biserica a fost mereu alături de popor, fiind și cea care a păstrat și s-a afirmat limba poporului, limbă romanică, după afirmația lui Alexandru Filipide: o ,,insula latină, într-o mare slavă”; sau citând  din  monografia Arhiepiscopiei Dunării de Jos care spune ,,că dacă nu am fi fost creștini, nu am fi fost români”.  În acea perioadă, spiritul European se întrevedea odată cu venirea ofițerilor francezi în Moldova, unde pentru prima dată s-a vorbit franceza, și mai apoi în Muntenia, vine trezirea laolaltă a mai multor popoare datorită unor răscoale atât în Europa, cât și în Țările Române în anul 1848, când începe să se cristalizeze spiritul national și literatura română. După terminarea războiului din Crimeea (1856) și Congresul de la Paris (1878) când s-a hotărât crearea Beneluxului : Belgia, Olanda și Luxemburg, au fost create și Principatele Române care erau în atenția puterilor europene.  Acest proiect al Unirii nu putea deveni realitate fără contribuția Bisericii, fapt dovedit și de către cei patru preoți din ținutul Fălticeniului precum: Neofit Scriban – profesor la școala din Fălticeni și care era originar din Burudujeni, cel care a redactat primele broșuri și distribuite poporului pentru a înțelege scopul unirii; la care se adaugă fratele lui , Filaret Scriban – profesor la Seminarul Teologic din Socola; Calinic Miclescu  – egumen la Mănăstirea Slatina, și părintele Constantin Gavrilescu, care au semnat la comitetul astfel format la nivelul județului de atunci, Baia. Alături de cei patru s-au alăturat și cei din Dorohoi, Piatra Neamț și Iași, la această voință care dorea unirea de la 24 ianuarie 1859. De aici reiese că Fălticeniul care este considerat pe bună dreptate al treilea oraș din țară ca număr de oameni de seamă pe cap de locuitor,  a creat și păstrat o punte de legătură între Bucovina de Nord cu Moldova și chiar Basarabia, întrucât aici s-a cultivat și menținut dintru început cultura românească “ a precizat părintele profesor Vasile Nechita.

Manifestările s-au încheiat cu discursul părintelui protoiereu Adrian Dulgheriu, care a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic care a binecuvântat frumoasa activitate, părintelui profesor Vasile Nechita pentru frumoasa cuvântare, preoților și credincioșilor prezenți pentru participare, și care au făcut posibil ca această zi să treacă neobservată,, ziua de 24 ianuarie 1859 rămâne o sărbătoare a bucuriei pentru ceea ce s-a realizat în cursul veacurilor”.

La final, părintele protoiereu Adrian Dulgheriu a oferit la propunerea  preoților Ordinul,, Crucea Bucovinei” pentru Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Nechita de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, în semn de prețuire și recunoștință pentru remarcabilă activitate dedicată Bisericii și comunității. De asemenea pentru activitatea  desfășurată în Vama Siret și Gara Burdujeni în sprijinul refugiaților ucraineni, părintele Huțanu Marius de la parohia Osoi, și părintele Lupu Gheorghe de la parohia Găinești, au primit Ordinul,, Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”.

Un moment deosebit l-a constituit programul artistic oferit de către elevii școlii din satul Leucușești, și coordonați de către Dna. Înv. Camelia Maftei ce s-a încheiat cu Hora Unirii.

Pr. Rotar Georgian
Secretar în cadrul Cancelariei Protopopiatului Fălticeni