Un zâmbet pe chipul vârstnicului bucovinean

În contextul Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice, Sectorul de Asistență Socială și Medicală în parteneriat cu Organizația „Crucea Malteză” din Germania au distribuit prin voluntarii Asociației „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” obiecte de mobilier cu specific pentru îngrijirea persoanelor vârstnice.

Una dintre caracteristicele cele mai marcante ale unui creștin este dragostea față de aproapele și jertfa sa pentru cei care sunt în nevoi și suferință. Astfel, în luna octombrie a anului 2023, care a debutat cu Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, ne-am aplecat îndeosebi către persoanele care au nevoie de îngrijire socială, medicală și duhovnicească din cuprinsul județului Suceava.

Dotarea cu paturi specializate pentru prevenirea afecțiunilor dermatologice geriatrice specifice, cu echipamente medicale specializate în ușurarea manevrării pacienților imobilizați sau cu diferite afecțiuni locomotorii, în îngrijirea rănilor și a plăgilor, dăruirea de aparatură specifică pentru suportul mobilității persoanelor vârstnice au fost principalele obiective ale campaniei.

Cu sprijinul Asociației „Crucea Malteză” din Germania peste 50 beneficiari au primit echipamente performante și vizita la domiciliu a unei echipe mixte, specializată în îngrijiri medico-sociale, cu scopul principal de a crește aderența și complianța la tratamentul cronic al vârstnicului și creșterea calității vieții, readucerea zâmbetului pe chipurile vârstnicului atât de încercat de vitregiile vremurilor.

Biserica din Bucovina se ocupă permanent de persoanele vârstnice aflate în nevoi, oferind ajutor atât material, cât și spiritual – prin intermediul celor două ONG-uri de profil: Asociația „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” și Fundația „Anastasie Crimca”, prin rețeaua de servicii socio-medicale la domiciliu dezvoltate: îngrijiri de bază, îngrijirea și pansare plăgilor și a rănilor, administrarea de medicație oral și parenteral, masaj terapeutic și gimnastică medicală, recuperarea medicală post AVC sau post afecțiuni respiratorii, măsurarea și evaluarea unor parametrii fiziologici precum tensiunea arterială, pulsul, glicemia sau saturația în oxigen.

Protos. Alexandru Moroșan