Ținutul Mănăstirilor din Bucovina nominalizat ca „Destinație a anului 2023”

Ținutul Mănăstirilor din Bucovina poate fi votat ca Destinație a anului 2023 la categoria „Tărâmuri cu istorie și tradiție”. Între locașurile care așteaptă să fie cunoscute și prețuite se numără cele opt monumente UNESCO din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, mănăstirile Voroneţ, Humor, Moldoviţa, Suceviţa, Arbore, Pătrăuţi, „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” şi Probota.

Totodată, pot fi votate Cetatea de Scaun a Sucevei, la categoria „Atracții cultural-educative”, precum și Țara Dornelor, la categoria „Comori naturale”, validarea votului presupunând alegerea destinațiilor din cel puțin 3 categorii pe platforma www.destinatiaanului.ro

Cei care doresc să ofere Bucovinei titlul de Destinație a anului 2023 pot vota obiectivele turistice în cele trei secțiuni până pe 7 aprilie, accesând următorul link: https://www.destinatiaanului.ro/voteaza-destinatia-2023/.

Irina Ursachi

foto credit: Daniela Livadaru