Slujba Parastasului la un an de la trecerea la cele veșnice a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Pimen

Joi, 20 mai 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen va fi pomenit la împlinirea unui an de la trecerea la cele veșnice atât la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, cât și la Mănăstirea Sihăstria Putnei, locul în care acesta și-a pregătit mormântul.

Începând cu ora 8:00 va fi săvârșită Sfânta Liturghie de către membri ai Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, pe un podium special amenajat în curtea Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”.

De la ora 10:00, la Catedrala Arhiepiscopală și în întregul cuprins al eparhiei se va oficia slujba Parastasului și se vor trage clopotele pentru cel care a fost vrednic păstor al acestui ținut vreme de aproape trei decenii.

După acest moment, va urma, la Mănăstirea Sihăstria Putnei, de la ora 13:00, slujba Parastasului la mormântul Părintelui Arhiepiscop.

Evenimentul va fi transmis live pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.