Simpozionul Național „Valori perene în creația Mitropolitului Bartolomeu Anania”, ediția a IX-a, 10-11 iunie 2022

Asociația Școlară Suceveană pentru Educație și Dezvoltare, Fundația „Mitropolitul Bartolomeu” Cluj-Napoca, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”, Mănăstirea Dragomirna, Mănăstirea Cămârzani și Parohia Șcheia I, Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, organizează, în perioada 10-11 iunie 2022, cea de-a IX-a ediție a  Simpozionului Național „Valori perene în creația Mitropolitului Bartolomeu (Valeriu) Anania”.

Deschiderea oficială a simpozionului va avea loc vineri, 10 iunie, ora 09.30, în Sala Auditorium „Joseph Schmidt” a  Universității „Ștefan cel Mare”, manifestarea fiind moderată de doamna lector univ. dr. Geta Moroșan. În cadrul evenimentului vor conferenția:

 • univ. dr. Virgil Nistru ȚIGĂNUȘ,„O CETATE PE MUNTELE CREDINȚEI. TAINA CUVÂNTULUI ÎN SLUJIREA PĂRINTELUI BARTOLOMEU”;
 • preot dr. Ioan PETRAŞ, membru al Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Timișoara HARUL LIBERTĂȚII. LITURGHIA BARTOLOMEICĂ DE LA TÂRNĂVENI: 1APRILIE 1990”;
 • preot prof. univ. dr. habil. Jan NICOLAE, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba-Iulia – „CENACLUL CLUJEAN DIN CASA PĂRINTELUI FLOREA MUREȘANU OGLINDIT ÎN MEMORIALISTICA LUI BARTOLOMEU VALERIU ANANIA”;
 • preot prof. univ. dr. Ștefan ILOAIE, Facultatea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca – ,,DESPRE VIAȚA CA DAR: FRUMUSEȚEA ȘI BUCURIA ÎN VIAȚA ȘI OPERA MITROPOLITULUI  BARTOLOMEU ANANIA”;
 • univ. dr. Niculina IACOB, Facultatea de  Litere și Științe ale Comunicării, Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava – ÎNCĂRCĂTURA SACRĂ A CUVINTELOR ȘI FORMELOR ARHAICE ÎN RUGĂCIUNEA DOMNEASCĂ”
 • preot Ioan PINTEA, director al Bibliotecii Județene, „George Coșbuc”, Bistrița Năsăud – BARTOLOMEU VALERIU ANANIA. LECTURI ȘI AMINTIRI”;
 • profesor Daniela CEREDEEV, Inspector de specialitate pentru disciplina religie, Inspectoratul Școlar Județean Suceava CÂNTECUL PIETREI. CATHARSIS ȘI METAFORĂ ÎN POEMUL DRAMATIC MEŞTERUL MANOLE”;
 • Silviu – Constantin NEDELCU, Biblioteca Academiei Române – București, cercetător postdoctoral ISDS-UB – „MITROPOLITUL BARTOLOMEU ANANIA ȘI PREOCUPĂRILE SALE PENTRU CARTEA VECHE ROMÂNEASCĂ SAU STRĂINĂ”;
 • preot prof. dr. Bogdan-Ioan ANISTOROAEI, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” Iași – „IPS BARTOLOMEU ANANIA, ÎNTRE RUGĂCIUNE ȘI POEZIE”;
 • dr. Carmen DURA, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” Iași – „ASPECTE MEMORIALISTE ÎN PREDICILE MITROPOLITULUI BARTOLOMEU ANANIA”;
 • preot Mihai COBZIUC, cons. eparhial, Centrul Eparhial Suceava„O CANDELĂ PENTRU ORTODOXIA ROMÂNEASCĂ DIN TRANSILVANIA – †BARTOLOMEU ANANIA”;
 • preot Bogdan LUPAȘTEANBARFĂ, Biserica „Nașterea Maicii Domnului”, Milișăuți – – „BARTOLOMEU VALERIU ANANIA – CATEHETUL RUGĂCIUNII LIRICE”;
 • preot drd. Cezar ONESIM, Biserica „Sf. Nicolae”, Șcheia I – „SACRALITATEA SPAȚIALĂ, OGLINDĂ A CERULUI NOSTRU DUHOVNICESC”.

În seara aceleiași zile, începând cu ora 17:00, toți participanții sunt invitați, de către comitetul de organizare, să viziteze Mănăstirea Cămârzani.

Seria de evenimente se va încheia la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, sâmbătă, 11 iunie, ora 11:00, prin săvârșirea Slujbei de pomenire a Mitropolitului Bartolomeu Anania de către Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Pr. Ștefan MIHALCEA